Netumbo Nandi-Ndaitva, potpredsednica Namibije, ima priliku da postane prva žena predsednica zemlje ukoliko trijumfuje na predsedničkim izborima zakazanim za sredu. Sa više od 1,4 miliona prijavljenih birača, što predstavlja gotovo polovinu ukupnog stanovništva, izbori su privukli pažnju 15 političkih stranaka koje se bore za presto predsednika i mesta u Narodnoj skupštini.
Prema rezultatima prvih anketa sprovedenih za strane posmatrače i namibijske bezbednosne službe, objavljenih od strane Izborne komisije Namibije, Netumbo Nandi-Ndaitva i njena stranka, Narodna organizacija Jugozapadne Afrike (SVAPO), trenutno imaju prednost u trci. SVAPO je dominirao političkom scenom otkako je Namibija stekla nezavisnost od manjinske vlade Južne Afrike aparthejda 1990. godine. Međutim, stranka je suočena sa izazovima nakon što je 2019. godine izgubila dvotrećinsku većinu u Narodnoj skupštini, prvi put od 1994. godine. Slab izborni rezultat povezan je sa optužbama za korupciju i pranje novca u namibijskoj ribarskoj industriji, što je rezultiralo hapšenjem ministara i biznismena povezanih sa strankom.
Hening Melber, politički analitičar sa Univerziteta u Pretoriji i Univerziteta Slobodne Države, upozorava SVAPO i Nandi-Ndaitvu da ne smatraju prednost na izborima 2022. kao garantovanu pobedu, već da obrate pažnju na potrebu da privuku podršku mlađih birača koji nemaju emotivnu vezu sa istorijom oslobodilačke borbe stranke. On ističe da su i drugi bivši oslobodilački pokreti na afričkom kontinentu suočeni sa istim izazovom.
Ukoliko Nandi-Ndaitva postane predsednica, postaće deo malog broja žena lidera na kontinentu, prateći primer Elen Džonson Sirlif iz Liberije, Džojs Bande iz Malavija i Sambe Prance iz Centralnoafričke Republike. Erika Tomas, predavač političkih nauka na Univerzitetu u Namibiji, naglašava da bi Nandi-Ndaitva trebalo da teži transparentnosti, nezavisnosti i odgovornosti u vođenju zemlje, uz promovisanje politika i zakonskih okvira koji povećavaju učešće žena u politici.
SVAPO se suočava sa konkurencijom Nezavisnih patriota za promene, koje predvodi bivši stomatolog Panduleni Itula, kao i Afirmativnog repoziocioniranja koje vodi univerzitetski profesor Job Amupande. Kampanje političkih stranaka su završene, a izbori se očekuju da donesu promene u političkom pejzažu regiona, nakon što su u drugim afričkim zemljama, poput Južne Afrike i Bocvane, došlo do iznenađujućih političkih preokreta.