Najviši sud Kenije donosi odluku o spornim izborima

Najviši sud Kenije donosi odluku o spornim izborima

NAIROBI – Vrhovni sud Kenije odlučiće u ponedeljak da li će potvrditi ili poništiti rezultat prošlomesečnih predsedničkih izbora, odluku koja se sa nestrpljenjem čeka u zemlji oštećenoj prethodnim napadima nasilja u vezi sa anketama, prenosi Rojters.

Sedmočlani sud će presuditi nakon trodnevne usmene rasprave koju su vodili advokati koji predstavljaju dva glavna kandidata i rivalski tabor izbornih komesara.

Opozicioni lider Raila Odinga, koji daje svoju petu predsedničku kandidaturu, kaže da je tesna pobeda zamenika predsednika Vilijama Ruta rezultat velike prevare. Četiri od sedam izbornih komesara odbacila su rezultat koji je najavio predsednik komisije, rekavši da je zbir bio nejasan.

Vrhovni sud je ušao u istoriju na poslednjim izborima 2017. poništivši pobedu predsednika Uhurua Kenijate nad Odingom zbog proceduralnih nepravilnosti.

Kenijata je pobedio u ponovnoj trci koju je Odinga bojkotovao.

U izbornim sukobima te godine poginulo je oko 100 ljudi. Ovog puta, protesti su nakratko izbili u nekoliko uporišta Odinge nakon što je predsednik izborne komisije 15. avgusta proglasio Ruta za pobednika, ali je Odinga pozvao pristalice da ostanu mirni i od tada su ulice ostale mirne.

Narav je uglavnom rasplamsao onlajn, gde su Odingini i Rutovi partizani bombardovali društvene mreže često čudnim tvrdnjama i protivtužbama.

Odinga, koga je na ovim izborima podržao Kenijata sa ograničenim mandatom, tvrdi da je tim koji radi za Ruto hakovao sistem komisije i zamenio prave slike formulara sa rezultatima biračkih mesta lažnim, povećavajući Rutov udeo.

„Dokazi koje je izneo podnosilac peticije pokazuju dobro orkestriranu i lažnu šemu koja je izvedena sa vojnom preciznošću“, rekao je Odingin advokat Filip Murgor sudu u petak.

Odinga i četiri disidentska komesara takođe optužuju predsednika komisije Vafulu Čebukatija da je prekršio izborni zakon tako što je jednostrano izvršio zbroj glasova i proglasio rezultat. Zvanični podaci pokazuju da je Ruto dobio 50,49%, što je dovoljno da izbegne drugi krug.

Ruto i Čebukati su odbacili sve ove optužbe. Rutov pravni tim odbacio je Odingine tvrdnje kao strategiju „šok i strahopoštovanje“ kojoj nedostaju konkretni dokazi.

Ako sud poništi rezultat, novi izbori se moraju organizovati u roku od 60 dana. Odluka suda je konačna.

Kenija je ključni zapadni saveznik u nestabilnom regionu, koji daje trupe u mirovne misije u Somaliji i Demokratskoj Republici Kongo. Takođe je domaćin regionalnih sedišta mnogih globalnih kompanija i organizacija.

Iako je generalno stabilan, viđao je ponovljene slučajeve nasilja u vezi sa izborima, često duž etničkih linija.

Više od 1.200 ubijeno je u sukobima posle izbora 2007. godine, kada je Odinga optužio stranku tadašnjeg predsednika Mvaija Kibakija za masovno nameštanje.