Na najvišem kampu na najvišoj planini sveta, Mont Everestu, čišćenje smeća predstavlja dugotrajan izazov prema rečima Šerpe koji su angažovani u ovom naporu. Šerpe i vojnici, uz podršku Nepalske vlade, uspeli su da uklone 11 tona smeća, četiri tela i skelet sa Everesta tokom ove godine. Međutim, procenjuje se da još uvek postoji velika količina smeća, oko 40-50 tona, na Južnom Colu, poslednjem kampu pre samog vrha.
Smeće koje je ostalo na ovim visinama uglavnom potiče od starih ekspedicija i sastoji se od različitih predmeta poput šatora, ambalaže za hranu, gasnih boca i drugih opreme neophodne za penjanje. Ova nečistoća je slojevita i zaleđena na visini od 8.000 metara, što dodatno otežava proces čišćenja.
Od prvog osvajanja vrha Mont Everesta 1953. godine, hiljade penjača su se popeli na njega, ostavljajući iza sebe tragove svojih ekspedicija. U poslednjim godinama, svest penjača o životnoj sredini je porasla, što je dovelo do smanjenja količine smeća koje se ostavlja za sobom. Ipak, ranije decenije beleže veće količine otpada, pretežno od starijih generacija penjača.
Rad na čišćenju smeća na Mont Everestu predstavlja izazov, posebno na visini Južnog Cola gde su uslovi ekstremni. Nivo kiseonika je nizak, vetrovi su jaki, a temperature izuzetno niske, što otežava napore šerpi i vojnika angažovanih u ovoj misiji.
Proces iskopavanja smeća takođe je složen, budući da je smeće često zaleđeno u ledu, zahtevajući dodatne napore za njegovo uklanjanje. Ponekad je potrebno i više dana da se iskopa telo koje je zaleđeno u ledu, kao što je bio slučaj sa jednim telom na Južnom Colu.
Ukupno 11 tona uklonjenog smeća je pažljivo sortirano i prebačeno u obližnja sela i zatim dalje u Katmandu radi reciklaže. Stariji predmeti, poput punjivih baterija za lampe iz 1957. godine, takođe su deo ovog otpada. Identifikacija tela pronađenih na planini je u toku, dok se proces čišćenja i dalje nastavlja.