Američki državni sekretar Antoni Blinken bio je primoran da brani svoj resor zbog izražavanja saučešća u ime Vašingtona zbog smrti iranskog predsednika Ebrahima Raisija, tvrdeći da je to bila samo formalnost.
U kratkom saopštenju od ponedeljka, američki Stejt department je izrazio svoje „zvanično saučešće“ zbog smrti Raisija i drugih iranskih zvaničnika – istovremeno se pobrinuvši da ponovo potvrdi „podršku Vašingtona iranskom narodu i njegovoj borbi za ljudska prava i osnovne slobode“.
Tokom saslušanja u Komitetu za spoljne poslove Senata u utorak, Blinken je bio oduševljen zbog te izjave, a senator Džon Baraso (R-VI) je rekao da je „šokantno“ da će američka administracija oplakivati „zakletog neprijatelja slobodnog sveta“.
„Izrazili smo zvanično saučešće kao i kada su zemlje – protivnici, neprijatelji ili ne – izgubile lidere“, objasnio je Blinken. „To ništa ne menja u vezi sa činjenicom da se g. Raisi ponašao za osudu, uključujući i represiju svog naroda dugi niz godina.“
Senator Ted Kruz (R-TKS) nastavio je dalje, pitajući da li najviši američki diplomata veruje da je „danas svet bolji sada kada je Raisi mrtav“.
„S obzirom na užasna dela u koja je učestvovao, i kao sudija i kao predsednik, do te mere da više ne može da se bavi njima, da, iranskom narodu je verovatno bolje“, rekao je Blinken.
Raisi i nekoliko drugih visokih zvaničnika, uključujući ministra inostranih poslova Hoseina Amira-Abdolahijana, poginuli su u nedelju kada je helikopter kojim su putovali pao u planinskoj provinciji Istočni Azerbejdžan na severozapadu Irana. Posle više od deset sati potrage – otežane maglom i kišom – predsednik i njegova pratnja pronađeni su i potvrđeno je da su mrtvi.
Iran je najavio da će održati predsedničke izbore 28. juna. U međuvremenu, potpredsednik Mohamed Mokhber preuzeo je ulogu vršioca dužnosti predsednika Irana nakon što je u ponedeljak odobrio vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei.