UJEDINjENE NACIJE – Najviša žena u Ujedinjenim nacijama stigla je u utorak u Kabul na čelu delegacije koja promoviše prava žena i devojaka, kao odgovor na nedavni obračun talibanskih vladara u Avganistanu, prenosi AP.
Zamenici generalnog sekretara Amini Mohamed, bivšoj ministrici nigerijske vlade i muslimanki, pridružili su se Sima Bahous, izvršni direktor UN Vomen, agencije UN koja promoviše rodnu ravnopravnost i prava žena, i pomoćnik generalnog sekretara za politička pitanja Khaled Khiari, zamenik UN-a rekao je portparol Farhan Hak.
Hak je rekao da ne može da otkrije njihov raspored ili konkretne sastanke u Kabulu iz bezbednosnih razloga.
Zvaničnici Ujedinjenih nacija održali su seriju konsultacija na visokom nivou širom Zaliva, Azije i Evrope „kako bi razgovarali o situaciji u Avganistanu u nastojanju da promovišu i zaštite prava žena i devojčica, miran suživot i održivi razvoj“, rekao je portparol.
Članovi delegacije sastali su se sa liderima 57-člane Organizacije Islamske konferencije, Islamske razvojne banke, grupama avganistanskih žena u Ankari, Turskoj i Islamabadu, i grupom ambasadora i specijalnih izaslanika u Avganistanu sa sedištem u Dohi, glavni grad Katara, rekao je.
„Tokom poseta“, rekao je Hak, „zemlje i partneri su prepoznali ključnu ulogu Ujedinjenih nacija u pronalaženju puta ka trajnom rešenju, kao i potrebu da nastave da pružaju podršku za spasavanje života“ i zatražili da se intenziviraju napori „kako bi odražavali hitnost situacije.”
Naredba talibana od 24. decembra koja zabranjuje humanitarnim grupama da zapošljavaju žene parališe isporuke koje pomažu da se milioni Avganistanaca održe u životu i preti humanitarnim službama širom zemlje. Kao još jedan rezultat zabrane, hiljade žena koje rade za takve organizacije širom ratom pogođene zemlje suočavaju se sa gubitkom prihoda koji im je očajnički potreban da bi prehranili sopstvene porodice. Talibani su ranije zabranili devojčicama da pohađaju srednje škole, a ženama univerzitete i uveli ograničenja za putovanja u inostranstvo i njihovo kretanje unutar zemlje.
Talibani su ponovo preuzeli vlast u avgustu 2021. nakon haotičnog povlačenja američkih i NATO snaga nakon 20 godina u Avganistanu. Kao i kada je prvi put vladala zemljom od 1996. do 2001. godine, militantna grupa je postepeno ponovo uvela islamski zakon, ili šerijat, tjerajući žene iz škola, posla i humanitarnog rada, i sve više u njihove domove.
Zvaničnici drugih zemalja sa kojima su se sastali lideri UN rekli su da je važno da se međunarodna zajednica ujedini i govori jednim glasom, rekao je Hak.
„Potreba za revitalizovanim i realističnim političkim putem je dosledno naglašena i svi su ostali čvrsti na osnovnim principima, uključujući prava žena i devojčica na obrazovanje, rad i javni život u Avganistanu“, rekao je on.
Hak je rekao da su se grupe u principu složile da u martu održe međunarodnu konferenciju o ženama i devojkama u muslimanskom svetu.