Tri još uvek neidentifikovana vazdušna objekta koje su SAD oborile prošle nedelje verovatno su imala samo „dobroćudnu svrhu“, priznala je Bela kuća u utorak, praveći razliku između njih i masivnog kineskog balona koji je ranije preleteo SAD sa sumnjivim ciljem nadzora, prenosi Asošijeted pres.
„Obaveštajna zajednica razmatra kao vodeće objašnjenje da bi to mogli biti samo baloni vezani za neku komercijalnu ili benignu svrhu“, rekao je portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi.
Zvaničnici su takođe otkrili da je projektil ispaljen na jedan od tri objekta, iznad jezera Huron u nedelju, promašio cilj i pao u vodu pre nego što je drugi uspešno pogodio.
Novi detalji su došli pošto su se postupci Bajdenove administracije u protekle dve nedelje suočili sa novom kontrolom u Kongresu.
Prvo, američki borbeni avioni nisu oborili ono što su zvaničnici opisali kao kineski špijunski balon sve dok nisu prešli veći deo Sjedinjenih Država, navodeći zabrinutost za bezbednost. Zatim je vojska rasporedila lovce F-22 sa raketama za traženje toplote da brzo obaraju, verovatno, bezopasne objekte.
Uzeti zajedno, ove akcije su pokrenule politička, ali i bezbednosna pitanja, o tome da li je Bajdenova administracija preterano reagovala nakon što se suočila sa kritikama republikanaca zbog prespore reakcije na veliki balon.
Čak i kada se pojavi više informacija o tri objekta, ostaju pitanja o tome šta su oni bili, ko ih je poslao i kako bi SAD mogle da reaguju na neidentifikovane leteće objekte u budućnosti. Još uvek nerešena su pitanja o originalnom balonu, uključujući i kakve je špijunske sposobnosti imao i da li je prenosio signale dok je leteo iznad osetljivih vojnih lokacija u Sjedinjenim Državama.
Malo se zna o tri objekta koji su oboreni tokom tri uzastopna dana, od petka do nedelje, delom zato što je bilo izazovno da se pronađu ostaci sa udaljenih lokacija u kanadskom Jukonu, kod severne Aljaske i u blizini Gornjeg poluostrva Mičigen na jezeru Huron. Za sada zvaničnici nemaju naznaka da su bili deo veće operacije nadzora zajedno sa balonom koji je oboren sa obale Južne Karoline 4. februara.
„Ne vidimo ništa što bi u ovom trenutku ukazivalo na to da smo deo programa špijunskih balona NR Kine“, rekao je Kirbi novinarima, misleći na Narodnu Republiku Kinu. Takođe nije verovatno da su predmeti bili „prikupljanje obaveštajnih podataka protiv Sjedinjenih Država bilo koje vrste – to je sada indikacija“.
Kirbi je rekao da nijedna zemlja ili privatna kompanija nije zatražila bilo koji od objekata. Čini se da njima nije upravljala američka vlada.
Kirbi je u ponedeljak nagovestio da se tri objekta suštinski razlikuju od balona, uključujući i njihovu veličinu. A njegovi komentari u utorak su označili jasan napor Bele kuće da povuče liniju između balona, za koji zvaničnici veruju da je deo kineskog vojnog programa koji je delovao na pet kontinenata, i objekata za koje administracija misli da bi jednostavno mogli da budu deo nekog istraživanja ili komercijalni napor.
U Vašingtonu su se zvaničnici Pentagona sastali sa senatorima na tajnom brifingu o obaranjima. Zakonodavci su preneli zabrinutost svojih birača u vezi sa potrebom da ih obaveštavaju i otišli uveravajući se da objekti nisu vanzemaljske prirode, već da žele mnogo više detalja.
Ipak, senator Thom Tillis, R-N.C., rekao je da će uspešna nedavna presretanja verovatno imati „smirujući uticaj“ i da će buduća obaranja biti manje verovatna.
Senator Lindzi Grejem, R-S.C., rekao je novinarima nakon brifinga da ne misli da predmeti predstavljaju pretnju.
„Pokušavaju da shvate – znate da gore ima gomila smeća. Dakle, morate da shvatite šta je pretnja, a šta nije. Ako vidite nešto, ne bi trebalo uvek da ga obarate“, rekao je Grejem.
Bajden je naredio savetniku za nacionalnu bezbednost Džejku Salivanu da formira međuagencijski tim za proučavanje otkrivanja, analize i „odlaganja neidentifikovanih vazdušnih objekata“ koji bi mogli predstavljati ili bezbednosne ili bezbednosne rizike.
Nedavni objekti su takođe privukli pažnju svetskih lidera, uključujući Kanadu, gde je jedan oboren u subotu, i Ujedinjeno Kraljevstvo, gde je premijer naredio bezbednosni pregled.
Japansko ministarstvo odbrane saopštilo je u utorak da se veruje da su najmanje tri leteća objekta primećena u vazdušnom prostoru Japana od 2019. godine bili kineski špijunski baloni.
U međuvremenu, američki zvaničnici su potvrdili da je prva raketa usmerena na objekat iznad jezera Huron pala umesto u vodu, ali da je druga pogodila metu.
General Mark Millei, predsedavajući Združenog načelnika štabova, rekao je da je vojska učinila „velike dužine“ kako bi osigurala da nijedan od napada ne dovede civile u opasnost, uključujući identifikaciju veličine polja krhotina i maksimalnog efektivnog dometa od korišćenih projektila.
„Vrlo, veoma smo pažljivi da budemo sigurni da su ti udarci zaista bezbedni“, rekao je Millei. „I to su uputstva predsednika. Obarajte ga, ali vodite računa da minimiziramo kolateralnu štetu i sačuvamo bezbednost američkog naroda.
Objekat skinut u nedelju bio je treći u isto toliko dana koji je upucan sa neba. Bela kuća je saopštila da se objekti razlikuju po veličini i upravljivosti od kineskog balona za nadzor koji su američki borbeni avioni oborili ranije ovog meseca, ali da je njihova visina bila dovoljno mala da predstavlja rizik za civilni vazdušni saobraćaj.
Vremenski izazovi i udaljene lokacije na kojima su tri objekta oborena iznad Aljaske, Kanade i jezera Huron ometali su dosadašnje napore za oporavak.
Mili je bio u Briselu sa ministrom odbrane Lojdom Ostinom kako bi se sastao sa članovima Ukrajinske kontakt grupe za odbranu o dodatnom naoružanju i odbrambenim potrebama Kijeva pre očekivane ruske prolećne ofanzive.