Američka vojska ponovo usidrila pristanište u Gazi za dostavu humanitarne pomoći

Američka vojska ponovo usidrila pristanište u Gazi za dostavu humanitarne pomoći

Američka vojska je saopštila da je pristanište koje su izgradili u Gazi ponovo počelo da iskrcava humanitarnu pomoć, nakon što je prošle nedelje po drugi put uklonjeno zbog nemirnog mora. Plutajući pristan je u sredu ponovo usidren za obalu Gaze, nakon što se suočio sa brojnim preprekama.

Humanitarne organizacije su kritikovale plan dopremanja pomoći morem, smatrajući ga smetnjom koja uklanja pritisak sa Izraela da otvori više kopnenih graničnih prelaza. Ovi prelazi su daleko produktivniji u dostavljanju pomoći Palestincima koji se suočavaju sa široko rasprostranjenom glađu.

Ujedinjene nacije su suspendovale saradnju sa projektom pristaništa 9. juna, dan nakon što je izraelska vojska iskoristila područje oko pristaništa za spasavanje talaca, u kojem je ubijeno više od 270 Palestinaca. Vojske SAD i Izraela tvrde da nijedan deo pristaništa nije korišćen u napadu.

Izraelsko obećanje da će osigurati novi put pomoći u južnoj Gazi nije ispunjeno. UN i međunarodne humanitarne organizacije navode da je kršenje zakona i reda učinilo taj put neupotrebljivim. Situacija je paralisala distribuciju pomoći na jugu, posebno otkako je prelaz Rafa između Gaze i Egipta zatvoren nakon izraelskog napada početkom prošlog meseca.

Sukob između Izraela i Hamasa traje već deveti mesec, a međunarodne kritike rastu zbog kampanje sistematskog uništavanja u Gazi koju podržavaju SAD, uz ogromnu cenu života civila. Izraelske kopnene ofanzive i bombardovanja ubili su više od 37.100 ljudi, prema Ministarstvu zdravlja Gaze, koje ne pravi razliku između boraca i civila. Rat je prekinuo dotok hrane, lekova i osnovnih dobara u Gazu, koja sada potpuno zavisi od humanitarne pomoći.

Izrael je započeo rat nakon napada Hamasa 7. oktobra, u kojem su militanti upali u južni Izrael, ubili oko 1.200 ljudi, uglavnom civila, i oteli oko 250 ljudi.