Najmanje pet žrtava zemljotresa na Filipinima, usledio još jedan jak potres od 6,9 stepeni

Najmanje pet žrtava zemljotresa na Filipinima, usledio još jedan jak potres od 6,9 stepeni

Zemljotres jačine 7,4 stepena koji je u petak ujutru pogodio jug Filipina usmrtio je najmanje pet osoba, izazvao odrone, oštetio bolnice i škole i doveo do evakuacije priobalnih područja zbog upozorenja na cunami, koje je kasnije ukinuto. Posle nekoliko malo slabijih potresa, oko 13 sati po centralnoevropskom vremenu usledio je još jedan od 6,9 stepeni po Rihteru.

Suočen sa još jednom prirodnom katastrofom nakon smrtonosnog potresa 30. septembra i dva uzastopna tajfuna, predsednik Ferdinand Markos mlađi izjavio je da se procenjuje moguća šteta i da su timovi za spasavanje i pomoć pripremljeni i biće raspoređeni kada to bude bezbedno.

Filipinski institut za vulkanologiju i seizmologiju saopštio je da se očekuje materijalna šteta i naknadni potresi nakon zemljotresa, čije je središte bilo u moru, oko 43 kilometra istočno od grada Manaj u provinciji Davao Orijental, a izazvan je pomeranjem u Filipinskom rovu na dubini od 23 kilometra.

Najmanje pet osoba je poginulo, uključujući dvoje pacijenata koji su preminuli od srčanog udara u bolnici tokom zemljotresa i jednog stanovnika koga su pogodili delovi građevine u gradu Mati u provinciji Davao Orijental, rekao je Ednar Dajanghirang, regionalni direktor Kancelarije za civilnu zaštitu, za agenciju Asošiejted pres putem telefona.

Dvoje meštana poginulo je, a nekoliko drugih je spaseno sa povredama od strane vojnika i civilnih volontera nakon odrona izazvanog zemljotresom u zabačenom rudarskom selu Pantukan u provinciji Davao de Oro, blizu Davao Orijentala, dodao je Dajandžirang.

Zamenik administratora Kancelarije za civilnu zaštitu, Bernardo Rafaelito Alehandro IV, rekao je da je nekoliko zgrada pretrpelo pukotine na zidovima, uključujući i međunarodni aerodrom u gradu Davao, koji je ostao operativan i nijedan let nije otkazan.

„Vozio sam automobil kada je odjednom počeo da se zanosi i video sam kako se električni kablovi snažno njišu. Ljudi su istrčavali iz kuća i zgrada dok se zemlja tresla, a struja nestajala,“ rekao je Džun Savedra, službenik za smanjenje rizika od katastrofa u gradu Guvernor Generoso za Asošiejted pres putem mobilnog telefona.

„Imali smo zemljotrese i ranije, ali ovo je bio najsnažniji,“ rekao je Savedra, dodajući da je snažno podrhtavanje tla izazvalo pukotine na više zgrada, uključujući srednju školu, gde je oko 50 učenika prevezeno u bolnicu kolima Hitne pomoći sa modricama, nesvesticama i vrtoglavicom izazvanim potresom.