Fjučersi na naftu Brent su porasli za 2,89 dolara, ili 3,1%, na 96,56 dolara po barelu do 14.32 GMT, produžavajući rast od 1,1% u odnosu na prethodnu sesiju.
Fjučersi američke nafte Vest Tekas Intermediate (VTI) ojačali su 3,24 dolara, ili 3,8%, na 89,71 dolara po barelu, nakon što su porasli za 0,8% na prethodnoj sesiji.
Olakšice uključuju skraćenje vremena karantina za bliske kontakte obolelih i dolaznih putnika za dva dana, kao i eliminisanje kazne avio-kompanijama za dovođenje zaraženih putnika.
„Prvi mali koraci ka ublažavanju propisa koje je jutros objavila kineska vlada omogućili su ponovni rast cena nafte, iako to, po našem mišljenju, nikako ne predstavlja odstupanje od stroge politike nulte Covid-a u zemlji“, rekla je Komercbanka. rekao.
Cene su takođe porasle u petak nakon što je američka inflacija koja je bila blaža nego što se očekivalo ojačala nade da će Federalne rezerve usporiti povećanje stope, povećavajući šanse za meko sletanje najveće svetske ekonomije.
Slabiji američki dolar takođe je podržao cene nafte jer čini robu jeftinijom za kupce koji poseduju druge valute.
Ministar energetike Saudijske Arabije princ Abdulaziz bin Salman rekao je da će OPEK+ ostati oprezan po pitanju proizvodnje nafte, napominjući da su članice uočile „neizvesnost“ u globalnoj ekonomiji uoči sledećeg sastanka bloka u decembru, preneo je Blumberg u petak.
Organizacija zemalja izvoznica nafte i saveznici na čelu sa Rusijom, zajednički poznati kao OPEK+, prošlog meseca su se dogovorili o oštrim rezovima proizvodnje i ponovo će se sastati 4. decembra da bi utvrdili svoju politiku.
Ipak, referentni ugovori o nafti bili su na putu ka sedmičnom padu zbog rastućih zaliha nafte u SAD i dugotrajnog straha od ograničene potražnje za gorivom u Kini usred porasta svakodnevnih slučajeva COVID-a.
Broj slučajeva COVID-19 u Kini skočio je na najviši nivo od zatvaranja u Šangaju ranije ove godine. I Peking i Džengdžou prijavili su rekordne dnevne slučajeve.
Osim što su porudžbine za rad od kuće smanjile mobilnost i potražnju za gorivom, putovanja po Kini su ostala prigušena jer su ljudi želeli da izbegnu rizik da budu uhvaćeni u karantin, rekli su analitičari ANZ Research-a u belešci.