Nafta je u utorak porasla zbog očekivanja da će se popustiti kineske stroge kontrole COVID-19, ali zabrinutost da će OPEK+ zadržati proizvodnju nepromenjenom na predstojećem sastanku sa ograničenim dobicima, prenosi Rojters.
Fjučersi na naftu Brent su stigli su do 83,03 dolara za barel, izgubivši 16 centi, ili 0,2%. Fjučersi američke sirove nafte Vest Tekas Intermediate (VTI) su 78,20 dolara po barelu, što je povećanje od 96 centi, ili 1,2%.
Kineski zdravstveni zvaničnici rekli su da zemlja planira da ubrza vakcinaciju starijih ljudi protiv COVID-19, sa ciljem da se prevaziđe ključni kamen spoticanja u naporima da se ublaže nepopularne „nulte-COVID“ granice.
„Izgledi za povratak u normalnost, u ekonomiji koja je najveći svetski uvoznik nafte, bili su dovoljni da cene nafte skoče u prvom značajnom skoku cena u poslednje dve nedelje“, rekao je analitičar ActivTradesa Rikardo Evanđelista.
Retki ulični protesti u gradovima širom Kine tokom vikenda bili su usmereni na politiku nulte COVID-19 predsednika Si Đinpinga i bili su najjači javni prkos tokom njegove političke karijere, rekli su kineski analitičari.
Slabost američkog dolara, koji ima tendenciju da trguje obrnuto sa naftom, takođe je pomogla da se povećaju cene sirove nafte. Indeks dolara je pao na 106,65 sa 20-godišnjeg maksimuma jer investitori očekuju da će Federalne rezerve dostići vršnu stopu početkom sledeće godine, uz očekivanje smanjenja inflacionih pritisaka.
„Snažan oporavak je podstaknut slabljenjem američkog dolara i potrebom da se popusti određeni gubitak raspoloživosti ruske sirove nafte putem planiranog uvođenja sankcija za sledeću nedelju“, rekao je Džim Riterbuš iz Riterbuš i saradnika.
Cene nafte su, međutim, bile sputane zabrinutošću da Organizacija zemalja izvoznica nafte i saveznici, uključujući Rusiju, grupa poznata kao OPEK+, neće prilagoditi svoje planove proizvodnje na svom sledećem sastanku 4. decembra.
Pet izvora iz OPEK+ reklo je da će OPEK+ verovatno zadržati nepromenjenu politiku proizvodnje nafte na svom nedeljnom sastanku, dok su dva izvora rekla da će verovatno biti razmotreno i dodatno smanjenje proizvodnje. Ni jedan ni drugi, međutim, nisu mislili da je još jedan rez vrlo verovatan.
Sastanak, planiran kao lično okupljanje, mogao bi da bude delimično ili potpuno virtuelni događaj, rekli su izvori, što je dodatno zabrinulo da prekid nije neizbežan.
OPEK+ je u novembru počeo da snižava svoju ciljnu proizvodnju za 2 miliona barela dnevno (bpd), sa ciljem da ojača cene nafte.
Tržišta takođe procenjuju uticaj nadolazeće zapadne granice cena na rusku naftu.
Diplomate zemalja Grupe sedam (G7) i Evropske unije raspravljaju o ograničenju ruske nafte između 65 i 70 dolara po barelu, sa ciljem da se ograniče prihodi za finansiranje vojne ofanzive Moskve u Ukrajini bez narušavanja globalnog tržišta nafte.
Međutim, vlade EU u ponedeljak nisu uspele da se dogovore oko ograničenja, a Poljska je insistirala da to bude niže od nivoa koji je predložila G7, rekle su diplomate.
Ograničenje cena trebalo bi da stupi na snagu 5. decembra, a ako ne bude dogovora, EU će primeniti oštrije mere dogovorene krajem maja – zabranu uvoza ruske sirove nafte od 5. decembra i dalje. naftnih derivata od 5. feb.