Nacionalna televizija Novog Zelanda istražuje „neprikladno“ uređivanje ukrajinskih ratnih priča

Nacionalna televizija Novog Zelanda istražuje „neprikladno“ uređivanje ukrajinskih ratnih priča

Novozelandski nacionalni radio emiter pokrenuo je istragu i stavio člana osoblja na odsustvo nakon što je rekao da je serija vesti na svom veb sajtu o invaziji Rusije na Ukrajinu uređena tako da predstavlja „lažni izveštaj o događaji“, prenosi Rojters.

Radio Novi Zeland (RNZ), koji finansira vlada, ali ima uređivačku nezavisnost, do nedelje je ispravio 15 članaka na svojoj veb stranici od aprila 2022. zbog, kako je rekao, „neprikladnog uređivanja“.

Ispravke koje je RNZ dodao u priče ukazuju na to da je montaža promenila originalne priče kako bi se proruska tumačenja nekih događaja u Ukrajini predstavila kao činjenica. Četrnaest priča je dostavio Rojters, a jedna je došla od britanskog Bi-Bi-Sija, pokazuju linkovi ka pričama.

RNZ je u saopštenju naveo da nastavlja detaljnu reviziju i analizu svih priča koje su mogle biti neprikladno uređene.

RNZ je medijski klijent Rojtersa.

Ni Rojters ni Bi-Bi-Si nisu odgovorili na zahteve za komentar.

Portparol novozelandskog ministra za radiodifuziju i medije Vilija Džeksona rekao je da je ministar obavešten o tom pitanju i da će u ponedeljak dobiti dodatna ažuriranja od zvaničnika.

Emiter je u petak saopštio da je postao svestan ovog problema bez davanja dodatnih pojedinosti i da je započeo „odmah istragu“. Dodaje se da je član osoblja stavljen na odsustvo dok je istraga trajala i da mu je sada onemogućen pristup kompjuterskim sistemima RNZ-a.

U subotu je izvršni direktor RNZ-a Paul Thompson najavio eksternu reviziju RNZ-ovih procesa uređivanja. Ishod pregleda biće javno objavljen.

Pitanje je postalo javno nakon što su unete izmene u Rojtersovu priču od 8. juna o upotrebi reči „rat“ u Rusiji.

Priča je uređena na veb-stranici RNZ-a i glasi da je 2014. „proruski izabrana vlada srušena tokom ukrajinske nasilne revolucije u boji na Majdanu“. U članku se tada netačno tvrdi da je „Rusija anektirala Krim nakon referenduma, pošto je nova prozapadna vlada potisnula etničke Ruse u istočnoj i južnoj Ukrajini“.

Proruski predsednik Viktor Janukovič svrgnut je 2014. godine u onome što je postalo poznato kao revolucija na Majdanu nakon višemesečnih protesta izazvanih njegovim odbacivanjem obećanja da će uspostaviti čvršće veze sa Evropskom unijom. Desetine demonstranata su ubijene.

Ukrajina i većina zapadnih vlada smatrale su referendum o Krimu lažnim. Oni su takođe optužili Rusiju da koristi lažne navode o potiskivanju etničkih Rusa da opravda promoskovske separatističke grupe koje proglašavaju nezavisnost u istočnoj Ukrajini.

Ispravljena verzija na sajtu RNZ vratila je originalnu formulaciju u Rojtersovoj priči, u kojoj se navodi da je „sukob u istočnoj Ukrajini počeo 2014. nakon što je proruski predsednik svrgnut u revoluciji na Majdanu u Ukrajini i Rusija je anektirala Krim, sa separatistima koje podržava Rusija snage koje se bore protiv oružanih snaga Ukrajine”.

Rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija referendum na Krimu je proglašen nevažećim, dok je Kancelarija Ujedinjenih nacija za ljudska prava saopštila 2014. da su etnički Rusi u Ukrajini lažno tvrdili da su napadnuti kako bi opravdali rusku intervenciju.