Ignorišući politički haos oko odluke američkog predsednika Džoa Bajdena da okonča svoju kampanju za reizbor, državni sekretar Entoni Blinken ove nedelje će se uputiti u Aziju na dugo planirano osmodnevno putovanje sa ciljem da ojača veze sa saveznicima Indo-Pacifika i partneri, ali sa prioritetom da ih uvere da Sjedinjene Države ostaju posvećene regionu.
Stejt department je u ponedeljak saopštio da će Blinken, dugogodišnji bliski saradnik Bajdena koji datira iz predsednikovih dana u Senatu, otputovati u Vijetnam, Laos, Japan, Filipine, Singapur i Mongoliju na niz međunarodnih i bilateralnih sastanaka. To će uključivati razgovore u Laosu sa njegovim kineskim kolegom i strateške i bezbednosne razgovore u Tokiju i Manili u koje će takođe biti uključen ministar odbrane Lojd Ostin.
Putovanje je bilo zakazano mnogo pre nego što je Bajden u nedelju objavio da se povlači iz predsedničke trke. Zvaničnici Stejt departmenta rekli su da nije bilo razgovora o otkazivanju ili odlaganju putovanja.
U stvari, rekli su da je Blinkenovo prisustvo još važnije da pokaže da promenljivi politički pejzaž u SAD neće uticati na putanju američke spoljne politike, barem dok je Bajden predsednik.
Brojne zemlje u Aziji i drugde izrazile su zabrinutost zbog implikacija povratka bivšeg predsednika Donalda Trampa u Belu kuću u januaru. Tramp je doveo u sumnju korisnost savezništva SAD širom sveta i tokom svog prvog mandata sugerisao da bi trebalo smanjiti ili eliminisati američko vojno prisustvo u Japanu i Južnoj Koreji.
Njegova prva stanica je u Vijetnamu da prisustvuje sahrani Ngujen Fu Tronga, generalnog sekretara vijetnamske vladajuće Komunističke partije i najmoćnijeg političara u zemlji.
U Laosu, Blinken će prisustvovati godišnjem sastanku ministara spoljnih poslova jugoistočne Azije, kao i veće grupe koja dovodi visoke diplomate ne samo iz članica Asocijacije nacija jugoistočne Azije, već i Kine, Rusije, Indije, a često i Severne Koreje.
Blinken je u petak rekao da će se sastati u Laosu sa kineskim ministrom inostranih poslova Vang Jijem. Njih dvoje su imali sporan, ali odnos poštovanja jer su se veze između Vašingtona i Pekinga pokvarile oko pitanja bezbednosti, trgovine i ljudskih prava, Tajvana, Hong Konga i Južnog kineskog mora.
Kasnije će Blinken i Ostin razgovarati sa svojim japanskim i filipinskim kolegama. U Tokiju će se američki zvaničnici takođe sastati sa ministrima spoljnih poslova i odbrane Južne Koreje i Australije kako bi razgovarali o neširenju nuklearnog oružja.
U Singapuru, Blinken će se sastati sa relativno novim rukovodstvom grada-države kako bi razgovarali o detaljima dugogodišnjeg strateškog partnerstva između SAD i Singapura. U Mongoliji planira slične razgovore kada završi svoje putovanje po Aziji 1. avgusta.