Na prvom samitu o klimi u Africi očekuju se velike investicije

Na prvom samitu o klimi u Africi očekuju se velike investicije

Očekuje se da će na Samitu o klimi u Africi sledećeg meseca biti postignuti dogovori vredni stotine miliona dolara, uključujući sve popularnije investicije zasnovane na prirodi, rekao je u utorak glavni organizator događaja.

Afrički zvaničnici se nadaju da će sastanak ojačati glas kontinenta i poslati jedinstvenu poruku uoči klimatskog samita COP28 UN kasnije ove godine.

„Očekujemo poslove od milion dolara pa sve do stotina miliona dolara“, rekao je Džozef Ng’anga, izvršni direktor sekretarijata Afričkog samita o klimi, u intervjuu za Rojters.

On je rekao da će dogovori uključivati privatno i javno finansiranje za investicije zasnovane na prirodi, proizvodnju čiste energije i napore za prilagođavanje klimi.

Više od 20 afričkih šefova država i vlada i 20.000 delegata iz celog sveta, uključujući i šefa UN Antonija Gutereša, potvrdili su svoje učešće na samitu 4-6. septembra u glavnom gradu Kenije, Najrobiju.

Afričke zemlje su ozbiljno pogođene promenom vremenskih obrazaca i sve više pate od suša, poplava i oluja povezanih sa klimatskim promenama.

Nekoliko ugovora zasnovanih na prirodi, koji pomažu da se reši dilema ko plaća račun za borbu protiv uticaja klimatskih promena, najavljeno je poslednjih meseci u koje su uključene afričke zemlje.

Portugal je u junu rekao da će zameniti dug Zelenortskih ostrva u vrednosti od 153 miliona dolara za investicije u prirodu, dok je Gabon ovog meseca završio sopstveni takav sporazum, omogućavajući toj centralnoafričkoj naciji da otkupi nominalnih 500 miliona dolara svog međunarodnog duga i izda ekološki prihvatljiv amortizujuća obveznica jednake veličine.

Afričke vlade će se takođe pripremiti da se na samitu COP28 zalažu za realizaciju finansijskih obaveza koje su bogatije zemlje preuzele na prethodnim klimatskim samitima, rekao je u istom intervjuu Ali Mohamed, specijalni izaslanik Kenije za klimatske promene.

Prošlogodišnji samit COP27 u Egiptu složio se da se stvori fond za gubitke i štete za zemlje u razvoju, ali to još nije materijalizovano, rekao je Mohamed.

„Održavamo ovaj samit da ne bismo i dalje ponavljali iste poruke. Održavamo ovaj samit za Afriku da bismo predstavili rešenja za izazove“, rekao je on.

On je naveo priznavanje šumskog basena Konga kao ključnog ponora ugljenika kao jednog od glavnih ciljeva afričkih zemalja na COP28.