Kineski ministar se obrušio na SAD

Kineski ministar se obrušio na SAD

Na svojoj prvoj konferenciji za novinare otkako je preuzeo dužnost, kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang napao je u utorak Sjedinjene Države zbog pogoršanja bilateralnih odnosa i podrške Vašingtona Tajvanu. Takođe je insinuirao da Amerika podriva napore za mir u Ukrajini kako bi produžila sukob u svoju korist, preneo je AP.

Kineska politika Vašingtona je „potpuno odstupila od racionalnog i zdravog puta“, rekao je Kin novinarima na marginama godišnjeg sastanka kineskog zakonodavnog tela, na svojoj jedinoj zvaničnoj zakazanoj konferenciji za novinare za ovu godinu, iako je takođe sklon da pitanja tokom inostranih poseta.

Vašington „misli da obuzda i potisne Kinu u svakom pogledu i da dve zemlje uđe u igru sa nultom sumom“, rekao je on.

„To je takozvano postavljanje zaštitne ograde i netraženje sukoba jednostavno znači da Kina ne treba da odgovara rečima ili akcijom kada je klevetana ili napadnuta“, rekao je Ćin. „To je jednostavno nemoguće.“

„Ako Sjedinjene Države ne pritisnu kočnicu, već nastave da idu pogrešnim putem, nikakva zaštitna ograda ne može sprečiti iskakanje iz šina i sigurno će doći do sukoba i konfrontacije“, rekao je on. „Takva konkurencija je bezobzirno kockanje, pri čemu su ulozi fundamentalni interesi dva naroda, pa čak i budućnost čovečanstva.

Činilo se da Kinov oštar i granični apokaliptični jezik prkosi predviđanjima da Kina napušta svoju agresivnu diplomatiju „ratnika vukova“ u korist umerenijeg predstavljanja pošto su bilateralni odnosi pali na istorijski minimum u pogledu trgovine i tehnologije, Tajvana, ljudskih prava i ruske invazije na Ukrajinu .

Nakon što je kratko služio kao ambasador u Vašingtonu, Kin je krajem decembra imenovan za ministra spoljnih poslova, u kojoj je ulozi mlađi od visokog spoljnopolitičkog zvaničnika Komunističke partije Vang Jia.

Ćin je ponovio kritike na račun nedavnog obaranje Vašingtona na sumnjivi kineski špijunski balon iznad istočne obale SAD, rekavši da je to potpuno neočekivana nesreća uzrokovana višom silom.

„Međutim, kršeći duh međunarodnog prava, međunarodne običaje, Sjedinjene Države su delovale pod pretpostavkom krivice“, rekao je Ćin. „Preterano je reagovao, zloupotrebio silu i dramatizovao nesreću, stvarajući diplomatsku krizu koja se mogla izbeći.

„U ovom slučaju percepcija i pogledi Sjedinjenih Država na Kinu su ozbiljno iskrivljeni. Kinu smatra svojim primarnim rivalom i najznačajnijim geopolitičkim izazovom“, rekao je Ćin. „Ovo je kao da je prvo dugme na košulji pogrešno stavljeno i rezultat je da je američko-kineska politika u potpunosti odstupila od racionalnog i zvučnog zapisa.

Osvrćući se na Tajvan, samoupravnu ostrvsku demokratiju za koju Kina tvrdi da je sopstvena teritorija, Kin je ovo pitanje nazvao prvom crvenom linijom koja se ne sme preći u Kini-SAD. veze.

„SAD imaju nepokolebljivu odgovornost za izazivanje tajvanskog pitanja“, rekao je on, optužujući SAD za „nepoštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kine“, nudeći ostrvu političku podršku i dajući mu odbrambeno oružje kao odgovor na pretnju Pekinga da će upotrebiti silu za staviti pod kinesku kontrolu.

„Zašto SAD traže od Kine da ne isporučuje oružje Rusiji, dok nastavlja da prodaje oružje Tajvanu? Kin je rekao. „Pogrešno rešavanje pitanja Tajvana uzdrmaće same temelje kinesko-američkog odnosa. veze.“

Peking kaže da ima neutralan stav u ratu koji je počeo pre godinu dana, ali je takođe rekao da ima „neograničeno prijateljstvo“ sa Rusijom i da je odbio da kritikuje invaziju Moskve na Ukrajinu, ili čak da je naziva invazijom.

Optužio je Zapad da je izazvao sukob i „razbuktao vatru“ tako što je Ukrajini obezbedio oružje da se odbrani od ruske invazije.

Kineski mirovni predlog za Ukrajinu koji je izazvao pohvale Rusije, ali otpuštanja sa Zapada nije učinio ništa da umanji tenzije jer su američki zvaničnici u više navrata optuživali Kinu da razmatra davanje oružja Rusiji za upotrebu u ratu.

„Napori za mirovne pregovore su više puta potkopani. Čini se da postoji nevidljiva ruka koja gura odugovlačenje i eskalaciju sukoba i koristi ukrajinsku krizu da služi određenoj geopolitičkoj agendi“, rekao je Ćin.