Izvršni direktor kompanija Tesla i Space X, Elon Musk, ponovio je kritike na račun britanskog premijera Keira Starmera u nedelju, izražavajući nezadovoljstvo njegovim postupanjem u vezi sa skandalom oko bandi putem niza objava na društvenoj mreži X.
U jednoj od svojih objava, Musk je prokomentarisao informacije da je Ministarstvo unutrašnjih poslova navodno naložilo policiji 2008. godine da ne istražuje slučajeve seksualne eksploatacije maloletnih devojčica, uz obrazloženje da su devojčice donele „informisane odluke“ iako nisu bile dovoljno stare da daju pristanak.
„Nacionalna sramota, Starmer mora da ode“, napisao je Musk.
Takođe je ismevao Starmerovu najavu da će se baviti Muskovim optužbama, koje su očekivane za ponedeljak. „Pripremite se za velike probleme“, napisao je u sledećoj objavi.
Musk je prethodno oštro kritikovao Starmera, optužujući ga da nije adekvatno reagovao na pitanje bandi za trgovinu ljudima ili istražio napade na maloletne devojčice tokom perioda kada je Starmer bio na čelu britanskog tužilaštva od 2008. do 2013. godine. Osim toga, nazvao je bande „zlo koje podržava država“ tvrdeći da je Starmer „saučesnik u zločinima u Velikoj Britaniji“ i da ne samo da treba da podnese ostavku već i da se suoči sa optužbama.
Bandi širom Ujedinjenog Kraljevstva, uključujući većinski muškarce pakistanskog porekla, su decenijama silovale ranjive devojke u velikom obimu, pri čemu su se pokazali sistemske propusti u istrazi ovih zločina prema tri odvojena izveštaja objavljena 2013, 2014. i 2015. godine. Lokalni političari i policija su odlučili da prikriju ove slučajeve delimično iz straha da ne budu optuženi za rasizam.
Pored napada na britanskog premijera, Musk se sukobljavao sa britanskim medijima i političarima oko pitanja „bandi trgovine ljudima“ i drugih tema. Ponovio je svoje pozive za oslobađanje desničarskog aktiviste Tomija Robinsona, koji je uhapšen u Engleskoj zbog nepoštovanja suda. Musk je kritikovao izveštavanje britanskih medija o njegovim izjavama, sugerišući da su mediji saučesnici u prikrivanju ovih pitanja.
„Ovo su isti mediji koji su zataškali činjenicu da je četvrt miliona devojčica – i dalje – sistematski silovano od strane imigranata u Velikoj Britaniji. Oni su ispod svakog nivoa dostojanstva. Odvratna ljudska bića“, napisao je Musk.
Spor oko slučaja Robinsona izazvao je razdor između Maska i lidera Reformističke britanske stranke, Najdžela Faraža, kojeg je ranije nazvao „jedinom nadom“ za Britaniju. Nakon što je Faraž odbio podržati Muskov stav o Robinsonu, Elon Musk je pozvao Reformističku britansku stranku da smeni svog lidera.