Mpoks, ranije poznat kao boginje majmuna, ne predstavlja istu pretnju po javno zdravlje kao Covid-19 i neće dovesti do „ciklusa panike“ i zatvaranja, rekao je Hans Kluge, regionalni direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za Evropu. rekao je.
Ranije ovog meseca, SZO je proglasila mpoks vanrednim stanjem za javno zdravlje od međunarodnog značaja, istu oznaku koju je dala Covid-19 početkom 2020. Dok se blaga varijanta virusa – nazvana Clade 2 – proširila svetom 2022. godine, više zarazni soj – Clade 1b – ubio je stotine ljudi u centralnoj Africi i otkriven je prošle nedelje u Švedskoj.
Na brifingu UN u utorak, Kluge je rekao da se snabdevanjem dovoljno vakcina pogođenim nacijama u Africi i podsticanjem pomnog posmatranja pacijenata sa mipoksom, širenje bolesti može kontrolisati.
„Hoćemo li ići u izolaciju u evropskom regionu SZO, da li je to još jedan Covid-19? Odgovor je jasan: „ne“, rekao je Kluge.
„Pre dve godine kontrolisali smo mpoks u Evropi zahvaljujući direktnom angažmanu sa najugroženijim zajednicama muškaraca koji imaju seks sa muškarcima“, nastavio je on. „Da li ćemo izabrati da uspostavimo sisteme za kontrolu i eliminaciju mpoksa na globalnom nivou ili ćemo ući u još jedan ciklus panike, a zatim zanemariti?“
Ogromna većina slučajeva Clade 2 dogodila se među gej i biseksualnim muškarcima, posebno onima sa više seksualnih partnera. Veruje se da se Clade 1b lakše širi bliskim, neseksualnim kontaktom.
Mpoks je sličan ljudskim velikim boginjama, koje su iskorenjene 1980. godine, a endemične su u delovima zapadne i centralne Afrike. Njegovi početni simptomi uključuju groznicu, glavobolju, bolove u mišićima, bolove u leđima, otečene limfne čvorove, zimicu i iscrpljenost, a oboleli razvijaju karakteristične lezije na koži.
Ranije poznatu kao majmunske boginje, SZO je krajem 2022. godine preimenovala bolest u mpoks, pri čemu je organizacija tvrdila da je prvobitni naziv bio „rasistički i stigmatizirajući“.