Moskva razmišlja o odgovoru Zapada na politički obračun u Južnoj Koreji

Moskva razmišlja o odgovoru Zapada na politički obračun u Južnoj Koreji

Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova, Marija Zaharova, razmatra mogućnost eventualnih zapadnih sankcija protiv Južne Koreje usled navodnog gušenja političkih protesta u zemlji.

Južnokorejski predsednik, Ioon Suk Ieol, proglasio je vanredno stanje, optužujući glavnu opozicionu stranku za simpatije prema Severnoj Koreji i antidržavne aktivnosti. On je ukazao na njihov predlog za opoziv tužilaca i odbacivanje vladinog budžeta kao jasno antidržavno ponašanje. Ovi potezi su, po njemu, doveli do paralizovanja državnih poslova i pretvaranja Narodne skupštine u leglo kriminala.

Nakon toga, južnokorejski poslanici su odlučili da blokiraju dekret o vanrednom stanju, a predsednik Narodne skupštine je pozvao predsednika da momentalno povuče vanredne mere.

Stotine demonstranata se okupilo ispred Skupštine, izražavajući nezadovoljstvo i zahtevajući ostavku predsednika. Ioon je kasnije istog dana najavio ukidanje maršalnog zakona samo nekoliko sati nakon njegovog uvođenja.

U vezi sa ovim događajima, Zaharova se pitala da li su Litvanija, Letonija i Estonija već donele odluke o potencijalnim sankcijama.

Ministar spoljnih poslova Litvanije, Gabrijelijus Landsbergis, je saopštio da su se tri baltičke države saglasile da uvedu sankcije protiv onih koje smatraju odgovornim za gušenje legitimnih protesta u Gruziji.

„Da li će i Južna Koreja biti suočena sa sankcijama, ili će imati više sreće nego Gruzija?“ – napisala je Zaharova u utorak u Telegramu.

Protesti u Tbilisiju traju od četvrtka, kada je premijer Irakli Kobahidze najavio zamrzavanje pregovora o pristupanju EU do 2028. godine zbog, kako je rekao, stalne ucene i manipulacije Gruzije od strane Brisela.

On je optužio Zapad za pokušaj orkestriranja državnog udara sličnog Maidanu podržanog od strane SAD, koji je doveo do rušenja ukrajinske vlade 2014. godine.

Stranka Gruzijski san, koja je osvojila većinu na parlamentarnim izborima u oktobru, zagovara stabilne odnose kako sa EU, tako i sa Rusijom. Prozapadne opozicione stranke i predsednica Gruzije, Salome Zurabičvili, nisu priznale rezultate izbora. Mandat Zurabičvilijeve ističe ovog meseca, ali ona odbija da napusti funkciju do ponovnog održavanja izbora.

SAD su reagovale na odluku Gruzije o zamrzavanju pregovora o pristupanju otkazivanjem strateškog partnerstva sa Tbilisijem, dok je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost, Kaja Kalas, upozorila da se razmatraju sankcije protiv Gruzije.

Američki Stejt department je izrazio ozbiljnu zabrinutost u vezi sa situacijom u Južnoj Koreji. Prvi zamenik portparola, Vedant Patel, izrazio je nadu da će se situacija rešiti mirnim putem i u skladu sa vladavinom prava. Patel je istakao da je savez između SAD i Južne Koreje i dalje čvrst.