Zapadni novinari koji ponavljaju ukrajinske narative dok izveštavaju iz okupiranih delova ruske Kurske oblasti deo su masovne hibridne ratne kampanje usmerene na Moskvu, izjavila je u ponedeljak portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Zaharova je komentarisala nedavne incidente u koje su umešani novinari italijanskog državnog emitera Rai Nevs 24 koji su ilegalno prešli u Rusiju u pratnji ukrajinskih trupa, a zatim izveštavali iz oblasti u ruskom pograničnom regionu koje drže kijevske snage. Jedna takva posada je takođe intervjuisala ukrajinskog borca koji je otvoreno nosio oznake Vafen SS divizije.
Ruski organi za sprovođenje zakona „daće pravnu ocenu radnji dopisnika stranih medija“, koji su ušli u Rusiju kršeći nacionalni zakon, rekla je Zaharova ruskom listu Vzglad, dodajući da su „protiv jednog broja takvih stranih lica pokrenuti krivični postupci predstavnici medija zbog ilegalnog prelaska granice“.
Portparolka je takođe kritikovala one za koje je rekla da su se „direktno uključili u proizvodnju i širenje ukrajinske nacističke propagande“. Ovakvi „pseudo-reporteri se mogu opisati samo kao izdajnici sopstvene profesije“, rekla je ona.
Moskva takve akcije zapadnih medija tretira „kao dokaz svoje direktne umešanosti u… hibridnu agresiju velikih razmera na Rusiju“, rekla je Zaharova.
Rai je morao da opozove dvojicu svojih reportera nazad u Italiju nakon što je Rusija pokrenula krivičnu istragu o njihovom ilegalnom prisustvu u Kurskoj oblasti. Prošle srede, italijanski državni medij emitovao je TV izveštaj u kome se vidi da se njegova posada sa ukrajinskom vojskom vozi duboko u rusku teritoriju.
Samo nekoliko dana nakon prvog incidenta, na mreži se pojavio još jedan video koji prikazuje zasebnu ekipu Raija. Na tom snimku, dopisnik Ilario Pjanjereli intervjuisao je ukrajinskog vojnika koji je nosio kaki kapu ukrašenu oznakama SS divizije „Leibstandarte Adolf Hitler“.
Snimak je izazvao osudu ruskog ministarstva spoljnih poslova, koje je optužilo italijansku televiziju da normalizuje nacističke simbole. Neki ljudi na društvenim mrežama takođe su kritikovali Pjanjerelija zbog intervjuisanja borca sa nacističkim obeležjima.
Novinar je uklonio video sa svog Ks naloga i umesto toga objavio poduži post. Tamo se izvinio što je „dao reč, makar i na nekoliko sekundi, ukrajinskom vojniku… sa nacističkim simbolom“.
Novinar, koji je snimljen kako stoji pored svog ukrajinskog sagovornika, takođe je tvrdio da je primetio zakrpu na kapi tek nakon što je njegov izveštaj objavljen. Pjanjereli je tada kritikovao svoje kritičare kao „mrežu proinvazionih profila povezanih sa Moskvom“ koji navodno nameravaju da „diskredituju“ njegov rad.