„Srbi većsedamnaest dana dežuraju na barikadamakoje su podigli na severu pokrajine u znak protesta zbog privođenja bivšeg pripadnika lokalne policije Srbina Dejana Pantića od strane Kosovara. Takavlegitiman oblik mirnog, nenasilnog otporaredovnim akcijama zastrašivanja i diskriminacije na etničkoj osnovi izazvao je gnev kosovsko-albanskih ‘vlasti’“, navodi se u komentaru Zaharove objavljenom na sajtu ruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Prema njenim rečima, „kontigenti NATO-a i EU raspoređeni u pokrajini ne mogu ine žele da utičuna ono što se dešava… oni se ponašaju kao statisti iodobravaju eskalaciju“.
„Sjedinjene Američke Države i Evropska unija nastavljaju da sa visine razgovaraju sa Srbima, povremeno se spuštajući na drsko davanje naređenja. Tipičan primer bile supridike visokog predstavnika EU Žozepa Borelja, koji je kategorički naredio Srbima da ‘odmah uklone’ barikade. Ovakvo otvoreno podilaženje Brisela apetitima Kosovara prevazilazi sve zamislive granice cinizma. StalnipritisakEvropske unije i vodećih država-članicana kosovske Srbeu oštroj je suprotnosti sa njihovom grobnom tišinom kada je u pitanju ignorisanje obaveza Prištine da u pokrajini formira Zajednicu srpskih opština“, navela je Zaharova.
Prema njenim rečima,kosovskim Albancima se samo povlađuje– „bilo u vidu liberalizacije viznog režima ili povoljnog prihvatanja razmatranja zahteva samozvane ‘Republike Kosovo’ za članstvo u EU“.
Rezolucija 1244 usvojena je 10. juna 1999. godine i njome je dozvoljeno međunarodno civilno i vojno prisustvo u tadašnjoj Jugoslaviji.
Na Kosovu i Metohiji i dalje je napeta situacija. Policija u samoproglašenoj Republici Kosovo je u decembru privela nekoliko policajaca na severu pokrajine zbog sumnje da su počinili ratne zločine tokom sukoba 1998-1999. i terorizma. Kosovski Srbi su 10. decembra zbog toga podigli barikade i dežuraju na putevima na severu pokrajine.