Od zakonodavaca Montane se očekivalo da će u četvrtak napraviti veliki korak napred u pogledu zakona o zabrani rada TikTok-a u državi, što je korak koji će se suočiti sa pravnim izazovima, ali će takođe poslužiti kao poligon za testiranje Amerike bez TikToka koju su zamislili mnogi nacionalni zakonodavci.
Predlog Montane, koji ima podršku državnog zakonodavnog tela koje kontroliše GOP, je sveobuhvatniji od zabrana koje su na snazi u skoro polovini država i saveznoj vladi SAD koje zabranjuju TikTok na državnim uređajima.
Dom je trebalo da održi drugo glasanje o zakonu u četvrtak. Ako bude odobren, konačno glasanje u Predstavničkom domu verovatno će biti održano u petak, nakon čega će predlog zakona biti prosleđen republikanskom guverneru Gregu Đanforteu. Zabranio je TikTok na državnim uređajima u Montani. Senat je usvojio zakon 30-20 u martu.
TikTok, koji je u vlasništvu kineske tehnološke kompanije BiteDance, bio je pod intenzivnim ispitivanjem zbog zabrinutosti da bi mogao da preda podatke o korisnicima kineskoj vladi ili da gura propekinšku propagandu i dezinformacije na forumu. Lideri FBI-a, CIA-e i brojni zakonodavci obe strane izrazili su tu zabrinutost, ali nisu predstavili nikakve dokaze koji bi dokazali da se to dogodilo.
Pristalice zabrane ukazuju na dva kineska zakona koja primoravaju kompanije u zemlji da sarađuju sa vladom na poslovima državne obaveštajne službe. Oni takođe ističu i druge zabrinjavajuće epizode, kao što je otkrivanje od strane BiteDancea u decembru da je otpustio četiri zaposlena koji su pristupili IP adresama i drugim podacima dvojice novinara dok su pokušavali da otkriju izvor izveštaja koji je procurio o kompaniji.
Kongres razmatra zakon koji ne poziva na TikTok, ali daje Ministarstvu trgovine mogućnost da ograniči strane pretnje na tehnološkim platformama. Taj predlog zakona podržava Bela kuća, ali su ga odbili zagovornici privatnosti, desničarski komentatori i drugi koji kažu da je jezik preširoki.
Državni tužilac Montane Ostin Knudsen pozvao je državne poslanike da usvoje zakon jer nije bio siguran da će Kongres brzo reagovati na saveznu zabranu.
„Mislim da Montana ovde ima priliku da bude lider“, rekao je Knudsen, republikanac, odboru Predstavničkog doma u martu.
„Nisam od onih koji zabranjuju privatni biznis, ali mislim da je ovo izvanredna situacija,“ rekao je on. „Ovo je posao koji kontroliše egzistencijalna pretnja i neprijatelj Sjedinjenih Država.
Montanin zakon bi zabranio preuzimanje TikToka u državi, ali bilo kakve kazne ne bi važile za korisnike. Prema zakonu, svaki „entitet“ — prodavnica aplikacija ili TikTok — koji krši zakon biće odgovoran za 10.000 dolara za svako kršenje. Do kršenja bi došlo svaki put kada korisnik pristupi TikTok-u ili mu se „ponudi mogućnost“ da pristupi platformi društvenih medija ili preuzme aplikaciju. Dodatna kazna od 10.000 dolara biće izrečena svakog dana kada se kršenje nastavi.
Prema prethodnoj verziji zakona, provajderi internet usluga takođe bi bili odgovorni za bilo kakve prekršaje. Taj jezik je ukinut nakon što je lobista AT&T-a tokom februarskog saslušanja o zakonu rekao da „nije izvodljivo“ da se to sprovede.
Protivnici su tvrdili da je zakon predstavljao prekoračenje vlade i da bi stanovnici mogli lako da zaobiđu predloženu zabranu koristeći virtuelnu privatnu mrežu. VPN šifruje internet saobraćaj i otežava trećim stranama praćenje aktivnosti na mreži, krađu podataka i određivanje lokacije osobe.
Na saslušanju za nacrt zakona u martu, predstavnik tehnološke trgovinske grupe TechNet rekao je da prodavnice aplikacija takođe „nemaju mogućnost da geo-ograde“ aplikacije od države do države i da bi to bilo nemoguće za njene članove, kao što su Apple i Google, da spreči preuzimanje TikTok-a u Montani.
Neki protivnici su takođe tvrdili da država ne želi da zabrani druge aplikacije društvenih medija koje prikupljaju slične vrste podataka od svojih korisnika.
„Takođe verujemo da je ovo eklatantna primena cenzure i eklatantno kršenje prava na slobodu govora Montanaca“, rekao je Kigan Medrano iz ACLU-a Montane.
TikTok se žestoko suprotstavljao zakonu. Kompanija, koja ima 150 miliona korisnika u SAD, ohrabrila je korisnike u državi da govore protiv zakona i angažovala je lobiste da to učine. Takođe je kupio bilborde, objavio novinske oglase preko cele stranice i ima veb stranicu koja se protivi zakonima Montane. Neki oglasi postavljeni u lokalnim novinama ističu kako su lokalna preduzeća mogla da koriste aplikaciju za povećanje prodaje.
Predlog zakona bi „pokazao da Montana ne podržava preduzetnike u našoj državi“, rekla je Šona Vajt medved, koja poseduje mokasine Belog medveda, tokom saslušanja 20. marta. Ona je primetila da njen posao dobija mnogo više angažovanja na TikToku nego na drugim sajtovima društvenih medija.
Zakon iz Montane nije prva opšta zabrana sa kojom se kompanija suočila. Godine 2020. tadašnji predsednik Donald Tramp izdao je izvršne naredbe kojima je zabranjeno korišćenje TikToka i kineske platforme za razmenu poruka VeChat. Sudovi su ukinuli te napore, a Bajdenova administracija ih je odložila.
TikTok je nastavio pregovore sa administracijom o bezbednosnim problemima vezanim za aplikaciju. Usred rastućih geopolitičkih tenzija sa Kinom, Bajdenova administracija je nedavno zapretila da bi mogla da zabrani aplikaciju ako kineski vlasnici kompanije ne prodaju svoje udele. Da bi izbegao bilo koji ishod, TikTok pokušava da proda predlog za bezbednost podataka pod nazivom „Projekat Teksas“ koji bi usmerio sve svoje korisničke podatke u SAD na servere kojima upravlja softverski gigant Oracle.