Nemački kancelar Olaf Šolc pozvao je indijskog premijera Narendra Modija kao specijalnog gosta na samit lidera G7 sledećeg meseca, kao deo napora da se Nju Delhi odvrati od njegovog dugogodišnjeg saveza sa Rusijom.
Nemačka, koja predsedava G7, takođe je pozvala lidere Indonezije, Južne Afrike i Senegala na sastanak, koji će se održati u luksuznom letovalištu Šlos Elmau u Bavarskim Alpima krajem juna.
Šolcov portparol Štefen Hebestrajt najavio je proširenu listu gostiju za samit u ponedeljak uoči zajedničkog sastanka nemačko-indijske vlade u Berlinu.
Dve vlade potpisale su niz bilateralnih sporazuma fokusiranih na održivi razvoj koji će Indiji obezbediti 10 milijardi evra pomoći do 2030. godine za povećanje upotrebe čiste energije. Posle njihovih razgovora, Šolc je opisao Indiju kao „centralnog partnera Nemačke u Aziji, u pogledu ekonomije, odbrane i klimatske politike”.
Šolc je rekao da trenutni toplotni talas u Indiji, koji je gurnuo temperature iznad 45 stepeni na mestima, „pokazuje da su klimatske promene i naši napori da ih zaustavimo ogroman globalni problem gde moramo blisko da sarađujemo“.
Nemačka kancelarka je želela da dobije podršku Indije za oštar stav SAD i EU u vezi sa invazijom Rusije na Ukrajinu.
Ali do sada se pokazalo da Modi ne želi da govori protiv Moskve. Dok je bio u Berlinu, pozvao je i Rusiju i Ukrajinu da prekinu borbe, rekavši: „verujemo da nijedna strana ne može izaći kao pobednik u ovom ratu“. I uzdržao se od bilo kakve otvorene kritike Rusije, koja je u prošlosti hvalila Nju Delhi zbog njegovog „neutralnog stava“ o invaziji.
Indija je bila među više od 50 zemalja koje su prošlog meseca bile uzdržane na glasanju u UN za suspendovanje Rusije iz Saveta UN za ljudska prava. Nije uvela nikakve sankcije Moskvi zbog rata, već je naprotiv povećala uvoz ruskih energenata.
Indijski ministar spoljnih poslova Vinaj Kvatra rekao je u nedelju da je Indija uvek tvrdila da „treba da dođe do prekida neprijateljstava u Ukrajini i da put do rešenja ide kroz diplomatiju i dijalog“.
Razgovori između Šolca i Modija, koji ove nedelje takođe boravi u poseti Francuskoj i Danskoj, usledili su samo nekoliko dana nakon što je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen posetila Nju Delhi na razgovorima koji su takođe bili deo zapadne kampanje da se Indija odvoji od svojih tradicionalna zavisnost od Rusije.
Razgovori su se dotakli prodaje evropske vojne opreme Indiji i potencijalnih zajedničkih preduzeća. Dve strane takođe žele da ponovo pokrenu pregovore ovog leta u cilju sklapanja sveobuhvatnog trgovinskog sporazuma između EU i Indije.