EU mora da odredi datum za novo proširenje jer bez toga nikada neće biti spremna za prijem novih članica, izjavio je u razgovoru sa novinarima u Briselu predsednik Evropskog Saveta Šarl Mišel.
Šarl Mišel je ocenio da ce određivanje datuma podstaći EU da se pripremi, a zemljama Zapadnog Balkana dati konkretan rok za ispunjavanje njihovih obaveza.
„Tako više neće biti mogući izgovori ni sa jedne strane. Jedno je jasno, ako sami sebi ne nametnemo cilj, nikada nećemo biti spremni“, rekao je Mišel.
Mišel je rekao da je njegov nedavni govor u Bledu bio rezultat brojnih konsultacija sa liderima EU i Zapadnog Balkana u različitim formatima, na kojima je zaključeno da sada „postoji zamah za napredak u debati o proširenju“.
U govoru na Strateškom forumu u Bledu ranije ove nedelje Mišel je poručio da EU i Zapadni Balkan treba da budu spremni do 2030. godine za prijem novih članica.
Visoki zvaničnik EU u Briselu, koji nije želeo da bude imenovan, ocenio je danas da je 2030. godina realističan rok za pripremu narednog proširenja EU.
Zvaničnik je ocenio da je Mišel govorom u Bledu otvorio debatu koja će se na nivou lidera EU intenzivno voditi narednih meseci, sa ciljem da se pre evropskih izbora u junu sledeće godine postigne dogovor o politici proširenja. Po njegovim rečima, EU mora da odgovori na pitanja o načinu odlucivanja unutar prosirene Unije, o tome koje politike želi da sprovodi na evropskom nivou i iz kojih izvora će ih finansirati.
„Mišel je odredio ton debate i postavio cilj. Bez jasnog cilja, EU nikada neće biti spremna za proširenje“, naveo je zvaničnik.
Prema njegovim rečima, lideri EU su još pre rata u Ukrajini odlučili da intenziviraju proces pristupanja Zapadnog Balkana, a početak ruske invazije je dodatni razlog da EU deluje na „geopolitički“ način.
„Nemoguće je zamisliti situaciju u kojoj ce Zapadni Balkan zauvek biti prostor unutar EU, ali pod uticajem Kine, Rusije, Turske i drugih. Vreme je za jasne poruke i poteze“.
Zvaničnik EU je odbacio komentare po kojima je Mišel predlog o proširenju izneo bez konsultacija sa zemljama članicama i Evropskom komisijom.
„Mišel je održao govor u Bledu smatrajući da ima dovoljnu podršku za iznete stavove o proširenju. Poslednji sastanak na ovu temu bio je nedavno u Atini, uz učešće Evropske komisije“.
Portparolka Evropske komisije Dana Spinant je ranije ove nedelje izjavila da Evropska komisija nije bila upoznata sa predlogom za određivanje datuma za naredno širenje EU, kao i da je za komisiju proširenje proces »zasnovan na zaslugama », što podrazumeva da kanidati pristupaju „onda kada su za to spremni“.
Visoki zvaničnik EU najavio je da će na samitu EU u Granadi, u Španiji, 5. i 6. oktobra proširenje biti glavna tema i da će pre toga Šarl Mišel sprovesti seriju neformalnih konsultacija sa liderima EU.
U oktobru se očekuje da Evropska komisija, zajedno sa godišnjim izveštajima o zemljama kandidatima, predstavi plan za postupnu integraciju zemalja Zapadnog Balkana, još u fazi pristupanja. Prema najavama, to bi moglo da uključi delimično pristupanje zajedničkom tržištu EU i postepeno uključivanje u rad institucija EU u oblastima u kojima su zaključeni pristupni pregovori.
Debata o proširenju, uz očekivane odluke o otvaranju pregovora sa Ukrajinom i Moldavijom, biće i ključna tema samita lidera EU u decembru u Briselu.
Vioski evropski zvaničnik navodi da bi debata o proširenju trebalo da se završi novim dogovorom o ovoj politici početkom naredne godine, za vreme belgijskog predsedavanja EU.
„Ako se to ostvari, ova strateška agenda će biti deo izborne debate uoči izbora za Evropski parlament u junu. To znači da će ljudi širom Evrope moći da glasaju imajući u vidu političku ponudu iza koje stoje lideri EU“, zaključio je evropski zvaničnik.