Mirovne snage UN ostaju na granici sa Libanom uprkos izraelskom kopnenom upadu

Mirovne snage UN ostaju na granici sa Libanom uprkos izraelskom kopnenom upadu

Mirovne snage UN zadržavaju svoje pozicije duž južne granice Libana, iako je Izrael zahtevao njihovo povlačenje iz određenih područja pre pokretanja kopnene operacije protiv pripadnika Hezbolaha, prema izjavi šefa mirovnih snaga UN, Žan-Pjera Lakroa. Lakroa je istakao važnost stalne komunikacije UNIFIL-a, kao i saradnje sa izraelskom i libanskom vojskom, kako bi se osigurala zaštita više od 10.000 pripadnika mirovnih snaga UN.

UNIFIL je osnovan radi nadgledanja povlačenja izraelskih trupa sa jugnog Libana nakon invazije Izraela 1978. godine. Nakon rata između Izraela i Hezbolaha 2006. godine, UN su proširile mandat mirovnih snaga, omogućavajući njihovo raspoređivanje duž izraelske granice.

Rezolucija Saveta bezbednosti UN, kojom je okončan taj rat, zahtevala je razoružanje svih naoružanih grupa, uključujući Hezbolah, i raspoređivanje libanske vojske duž granice sa Izraelom. Međutim, posle 17 godina, ta obaveza nije ispunjena.

Lakroa, kao podsekretar za mirovne operacije, istakao je da je UNIFIL očekivao „ograničenu, ciljanu kopnenu operaciju“ i da je detaljno razmatrano pitanje povlačenja mirovnih snaga UN, odlučivši da zasad ostanu na svojim pozicijama.

Naglasio je da je odgovornost Izraela i Hezbolaha zaštita mirovnih snaga UN. Dok se izraelske kopnene snage premestile u južni Liban, istovremeno su pojačani vazdušni napadi, označavajući značajnu eskalaciju sukoba sa Hezbolahom koji podržava Iran.

Sukobi su izbili nakon što su militanti Hamasa, takođe podržani od strane Irana, izveli napade na Izrael 7. oktobra, nakon čega je usledila vojna ofanziva Izraela u Gazi.

Lakroa je izjavio da su se pojavili „problemi“ nakon početka izraelske kopnene operacije u Libanu, ali da je mehanizam za komunikaciju UN sa izraelskim i libanskim kolegama efikasan u rešavanju tih pitanja. Trenutno UNIFIL ne sprovodi patrole kao što je uobičajeno, ali su pozicije popunjene posadom, iako je broj mirovnjaka na nekim mestima smanjen za oko 20%.

Oficiri za vezu se bave različitim aktivnostima, uključujući vojne pokrete. UNIFIL je pružao podršku civilnim naporima u pružanju humanitarne pomoći stanovništvu južnog Libana.

Lakroa je istakao da UNIFIL nastavlja sa naporima da pomogne i da odigra ulogu koliko god je to moguće, bez obzira na aktuelnu situaciju.