Ruski i kineski ministri spoljnih poslova trebalo bi da se sastanu sa svojim kolegama iz ekonomskog bloka zemalja u razvoju BRIKS-a u Južnoj Africi u četvrtak radi razgovora koji će početi „razmjenom mišljenja“ o glavnim geopolitičkim pitanja, uključujući rat u Ukrajini, rekao je južnoafrički ambasador u bloku.
Većina zemalja BRIKS-a oštro se razlikuje od stava SAD i njihovih zapadnih saveznika o ratu. Govoreći uoči sastanka, južnoafrički ambasador je naveo vojnu pomoć Zapada Ukrajini kao jednu od stvari koja „podstiče sukob“.
„Svaki poduhvat koji podstiče sukob ne rešava problem“, rekao je Anil Sooklal upitan za njegovu reakciju na „pokušaje“ Zapada da prebaci oružje Ukrajini.
„Ne znamo ni za jedan globalni sukob koji je rešen ratom“, rekao je Sooklal. „Sve što to čini je da prouzrokuje još više bola i patnje, a mi kao zemlje BRIKS-a govorimo: hajde da se usredsredimo na pronalaženje mirnog rešenja za izazove, a ne na podsticanje sukoba.
BRIKS blok ekonomija u usponu čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika. Sastanak ministara spoljnih poslova tih zemalja u četvrtak je prethodnica većeg samita BRIKS-a u Johanesburgu u avgustu na koji je pozvan ruski predsednik Vladimir Putin.
Nejasno je da li će Putin prisustvovati, ali svako putovanje ruskog lidera bi izvršilo veliki diplomatski pritisak na Južnu Afriku. Zemlja je potpisnica sporazuma Međunarodnog krivičnog suda, koji je izdao nalog za hapšenje Putina zbog optužbi za ratne zločine zbog otmice dece iz Ukrajine.
Južna Afrika nije jasno iznela svoj stav o izvršenju naloga. Umesto toga, vlada je rekla da uzima pravne savete o svojim opcijama, što je potez koji kritičari vide kao pokušaj da se pronađe izlaz iz svoje jasne obaveze da uhapsi Putina kao potpisnika sporazuma međunarodnog suda.
Omogućavanje Putinu da slobodno putuje na samit bi verovatno dodatno zaoštrilo odnose Južne Afrike sa Zapadom usred optužbi SAD da je Južna Afrika dala oružje Rusiji za njen rat u Ukrajini.
Južna Afrika je demantovala tu tvrdnju.
U četvrtak će ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i glavni kineski diplomata Ćin Gang očigledno biti centralni deo pregovora u luksuznom hotelu u Kejptaunu na južnom delu Afrike koji gleda na južni Atlantski okean. Lavrov je imao zvanične razgovore u najmanje tri afričke zemlje na putu za Južnu Afriku.
Širenje bloka BRIKS-a, a sa njim i moguće jačanje ruskog i kineskog političkog i ekonomskog uticaja, takođe je ključna tema za razgovor, kako na sastanku ministara spoljnih poslova, tako i na glavnom samitu BRIKS-a u avgustu.
Sooklal je rekao da je više od 20 zemalja „formalno ili neformalno“ zatražilo da se pridruži bloku BRIKS-a, među kojima su Saudijska Arabija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su podneli zvanične zahteve.
Neki analitičari kažu da bi blok koji sadrži Kinu, Rusiju i tri najveće zemlje koje proizvode naftu mogao smatrati direktnim ekonomskim izazovom za SAD, kao i pružanjem neke vrste suprotstavljanja razvijenim ekonomijama Grupe sedam .
Sa Južnom Afrikom kao trenutnim predsedavajućim BRIKS-a, Sooklal je rekao da je pripremio izveštaj o mogućim novim članicama i procesu njihovog prijema. Taj izveštaj će u četvrtak biti upućen Lavrovu, Ćinu i drugim ministrima spoljnih poslova kako bi oni dali „smernice“ kako da se krene dalje sa bilo kakvom ekspanzijom.
A ministri inostranih poslova iz najmanje 15 drugih zemalja sa globalnog juga takođe su pozvani na drugi sastanak BRIKS-a u Kejptaunu u petak, pošto je Sooklal rekao da je jedan od navedenih ciljeva bloka da se pozabavi „glavnim greškama na geopolitičkom frontu i ekonomski front” koji je delimično bio uzrokovan zastarelim međunarodnim sistemom.
„To je ono što BRIKS zagovara od svog osnivanja“, rekao je Sooklal. „Da nam je potreban reformisani, transformisani multilateralni sistem, onaj koji govori o trenutnim izazovima sa kojima se suočavamo i koji je inkluzivan i koji je pravedan i pravedan i koji ne marginalizuje većinu globalne populacije.
„Većina Globalnog juga smatra da je našim institucijama potrebna reforma i da se njihov glas podjednako čuje u ovom kontekstu.