Ministri finansija zemalja G7 će u subotu objaviti zajedničko saopštenje u kojem izražavaju svoju podršku korišćenju prihoda ostvarenog od oko 300 milijardi dolara zamrznute ruske imovine za pomoć Ukrajini, preneo je u petak Blumberg.
Ministri finansija Kanade, Francuske, Nemačke, Italije, Japana, Velike Britanije i SAD razgovaraće o Ukrajini na sastanku u subotu u italijanskom gradu Streza, uoči samita lidera G7 u junu.
Uoči sastanka, SAD su vršile pritisak na svoje evropske saveznike da iskoriste budući profit od imobilisanih ruskih fondova kao garanciju za zajam Kijevu od više milijardi dolara. Dok se Vašington u početku zalagao za potpunu zaplenu ovog novca, Evropljani su se usprotivili, navodeći pravna pitanja i potencijalnu štetu finansijskom kredibilitetu Zapada.
Prema nacrtu saopštenja u koji je Blumberg uvideo, šefovi finansija će izjaviti da „razgovaraju o potencijalnim šemama za prenošenje izvanrednih prihoda koji proizilaze iz imobilizovanih ruskih suverenih sredstava u korist Ukrajine“.
„Ponovo potvrđujemo da će, u skladu sa našim pravnim sistemima, ruska suverena imovina u našim jurisdikcijama ostati nepokretna sve dok Rusija ne plati štetu koju je nanela Ukrajini“, dodaje se u dokumentu.
SAD i EU blokirale su procenjenih 300 milijardi dolara imovine koja pripada ruskoj centralnoj banci od početka sukoba u Ukrajini u februaru 2022. Američke banke imaju oko 6 milijardi dolara od ove sume, a ostatak se drži u Evropi, prema izveštavaju mediji.
Američka ministarka finansija Dženet Jelen rekla je da bi ova imovina Kijevu mogla da garantuje zajam do 50 milijardi dolara.
Međutim, više zvaničnika je Rojtersu reklo da evropski ministri i dalje nisu uvereni u legalnost takvog poteza. Jelen je takođe priznala da u subotu neće biti doneta konkretna odluka, rekavši novinarima u četvrtak da očekuje da će saopštenje uključiti „opšti dogovor o konceptu“, a ne bilo kakve precizne brojke.
Rusija je više puta upozoravala da bi zaplena njene imovine predstavljala krađu i izazvala odmazdu. Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je u četvrtak dekret kojim se dozvoljava da se svaka šteta prouzrokovana američkim planom nadoknadi imovinom u vlasništvu Amerike u Rusiji. Ruska vlada i centralna banka bi bile ovlašćene da traže obeštećenje za takve gubitke preko ruskog suda.