Ministarstvo unutrašnjih poslova Gruzije u subotu je nazvalo lažnim izveštaje brojnih medija da se zaposleni masovno otpuštaju iz resora, prenosi „Evropska pravda“.
Nedavno su mnogi gruzijski mediji skrenuli pažnju na činjenicu da je 17. avgusta Ministarstvo unutrašnjih poslova zemlje raspisalo konkurs za popunu 145 upražnjenih mesta. Prema raširenim podacima, stotine službenika MUP-a podnose zahteve za razrešenje.
Kako se ispostavilo, neki od bivših službenika MUP-a odlaze u inostranstvo ili traže drugi posao u Gruziji, jer su nezadovoljni niskom platom policije, koja im, prema njihovim rečima, više ne dozvoljava da izdržavaju njihove porodice.
Neki su rekli i da su razlog njihovog odlaska posle višegodišnjeg staža bili događaji od prošle godine, kada policija nije reagovala tokom nereda 5. jula 2021. u centru grada, usled kojih je pretučeno na desetine novinara. .
Jedan broj gruzijskih publikacija, a posebno gruzijski servis „Radio Liberti“, objavio je intervjue sa ispitanicima – bivšim radnicima patrolne policije i inspektorima, koji su rekli da je njihove pretpostavljene u Ministarstvu unutrašnjih poslova zanimalo zašto žele da zaštite predstavnike „seksualnih manjina“.
Takođe, neki su bili zabrinuti zbog „politizacije policije” i mogućeg odbijanja gruzijske vlade da se pridruži Evropskoj uniji.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Gruzije je u odgovoru navelo da je „otpuštanje zaposlenih i zapošljavanje novih normalan radni proces” za odeljenje koje zapošljava 40.000 ljudi. Tvrde da je raspisivanje 145 slobodnih mesta bilo neophodno zbog povećanja protoka putnika i prevoza na graničnim prelazima.
„Nakon ublažavanja postojećih ograničenja tokom perioda pandemije, kretanje ljudi i vozila na punktovima se vratilo na prethodni režim i u ovoj fazi postoji trend značajnog rasta“, saopštilo je ministarstvo.
Indirektno, Ministarstvo unutrašnjih poslova je odgovorilo i na optužbe bivših zaposlenih u vezi sa odnosom prema pravima LGBTK zajednice i obezbeđivanjem bezbednosti novinara.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Gruzije nazvalo je takve „optužbe koje su bivši službenici Ministarstva unutrašnjih poslova izneli protiv odeljenja za televizijska pitanja ili u medijskim publikacijama“ kao „moralno neprihvatljive radnje“ i obrazložilo njihovu želju „da dobiju zakonsko pravo na boravi u stranoj zemlji“.