Ministar unutrašnjih poslova Velike Britanije putuje u Ruandu da oživi plan za azil

Ministar unutrašnjih poslova Velike Britanije putuje u Ruandu da oživi plan za azil

Britanski ministar unutrašnjih poslova Džejms Kleverli doputovao je u utorak u Ruandu da potpiše novi sporazum u pokušaju da prevaziđe sudsku odluku da blokira kontroverznu politiku vlade o slanju azilanata u tu istočnoafričku zemlju.

Plan za Ruandu je u središtu vladine strategije za smanjenje migracije i pomno ga prate druge zemlje koje razmatraju slične politike.

Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva prošlog meseca presudio je da bi takav potez prekršio međunarodne zakone o ljudskim pravima sadržane u domaćem zakonodavstvu.

Od te presude, Britanija nastoji da ponovo pregovara o svom sporazumu sa Ruandom da uključi obavezujući sporazum da neće proterati tražioce azila koje je tamo poslala Britanija – što je jedna od glavnih briga suda.

Mnogi advokati i dobrotvorne organizacije rekli su da je malo verovatno da bi letovi deportacije mogli da počnu pre izbora sledeće godine. Opoziciona Laburistička partija, koja ima dvocifrenu prednost u anketama, planira da odbaci politiku Ruande ako pobedi.

Kleverli, koji je u utorak ujutro stigao u glavni grad Ruande Kigali, trebalo bi da se sastane sa ministrom inostranih poslova te zemlje Vinsentom Birutom kako bi potpisao sporazum.

„Ruandi je veoma stalo do prava izbeglica i radujem se susretu sa kolegama kako bismo potpisali ovaj sporazum i dalje razgovarali o tome kako radimo zajedno na suočavanju sa globalnim izazovom ilegalne migracije“, rekao je Kleverli.

Prema planu dogovorenom prošle godine, Britanija namerava da pošalje hiljade tražilaca azila koji su stigli na njene obale bez dozvole u ​​Ruandu da odvrate migrante koji malim čamcima prelaze Lamanš iz Evrope.

Zauzvrat, Ruanda je primila početnu uplatu od 140 miliona funti (180 miliona dolara) uz obećanje više novca za finansiranje smeštaja i brige o svim deportovanim pojedincima.

Premijer Riši Sunak je pod intenzivnim pritiskom da smanji neto migraciju, koja je prošle godine dostigla rekordnih 745.000, a velika većina dolazi legalnim putevima.

„Zaustavite čamce“ jedan je od pet ciljeva koje je Sunak postavio svojoj vladi, da zaustavi tok azilanata koji plaćaju švercerima za prelazak preko Lamanša, često u prenatrpanim čamcima koji nisu sposobni za plovidbu.

Vrhovni sud je presudio protiv plana za Ruandu jer je postojao rizik da deportovane izbeglice budu pogrešno procenjene ili vraćene u zemlju porekla kako bi se suočile sa progonom.

Očekuje se da će novi sporazum biti praćen kasnije ove nedelje objavljivanjem zakona kojim se Ruanda proglašava takozvanom sigurnom zemljom, osmišljenom da zaustavi pravne izazove protiv planiranih letova za deportaciju.

Međutim, ovo će verovatno pokrenuti novi krug političkih i pravnih izazova.

Sara Gogan, advokat za imigraciju u Harbottle & Levis, rekla je da stanje ljudskih prava u Ruandi znači da će vladina politika biti osporena.

„Ruanda je nesigurna zemlja i ovo nije brzo rešenje“, rekla je ona. „Ne možete za nekoliko nedelja ili meseci reformisati zemlju i pretvoriti je u zemlju sa nepristrasnim pravosuđem i administrativnom kulturom.

Ivet Kuper, portparolka laburista za unutrašnje poslove, odbacila je najnovije planove vlade kao još jedan „trik“.

Vlada još uvek odlučuje kako da uokviri zakone kako bi sprečila dalje pravne izazove.

Neki konzervativni članovi parlamenta guraju vladu da uključi klauzulu o „bez obzira“ koja bi neprimenjivala britanske međunarodne i domaće obaveze o ljudskim pravima u vezi sa politikom Ruande.

Ali drugi političari u vladajućoj stranci, poput Roberta Baklenda, rekli su da bi takav potez bio „glup“ i da bi potkopao sporazum na Veliki petak koji je u velikoj meri okončao trodecenijsko krvoproliće u Severnoj Irskoj, jer je sporazum zasnovan na Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima prava.