Millei: SAD imaju dug put da izgrade zalihe municije

Millei: SAD imaju dug put da izgrade zalihe municije

Američka vojska „ima dug put“ da poveća svoje zalihe municije i osigura da je zemlja spremna za bilo kakav rat velikih razmera, rekao je najviši američki vojni oficir Kongresu u sredu, izveštava AP.

Armijski general Mark Millei, predsjedavajući Zajedničkog načelnika štabova, rekao je da je rat u Ukrajini naglasio tešku upotrebu municije koja je neophodna tokom bilo kojeg većeg sukoba.

On i ministar odbrane Lojd Ostin su se ove nedelje suočili sa ponovljenim ispitivanjima članova Kongresa o uticaju koji rat ima na Pentagon, pošto on snabdeva Ukrajinu velikim delom municije koja joj je potrebna da se odbrani od ruskih snaga.

Oni i visoki vojni čelnici rekli su da je sukob naterao SAD da povećaju stope proizvodnje i preispitaju kolike su zalihe zaista potrebne jer tenzije sa Kinom i Rusijom nastavljaju da rastu.

„Da je došlo do rata na Korejskom poluostrvu ili rata velikih sila između Sjedinjenih Država i Rusije ili Sjedinjenih Država i Kine, stope potrošnje bi bile van plana“, rekao je Millei u svedočenju Komitetu za oružane snage Predstavničkog doma u sredu. „Zato sam zabrinut. Znam da je sekretarka… imamo načine da se uverimo da su naše zalihe pripremljene za prave nepredviđene slučajeve.

On je rekao da je Ostin naložio vojsci da izvrši kompletnu reviziju svih svojih ratnih planova i proceni procene municije, koje onda mogu da budu osnova za buduće budžetske zahteve.

Pentagon traži 30 miliona dolara u budžetu za fiskalnu godinu 2024. za ulaganje u industrijsku bazu i za „kupovinu maksimalnog broja municije koju američka industrija može da proizvede“, rekao je Ostin tokom istog saslušanja.

U svedočenju ranije ove nedelje, sekretarka vojske Kristin Vormut rekla je poslanicima da je trenutno vojsci „ugodno što količina smrtonosne pomoći koju pružamo ne narušava našu spremnost, ali mi to budno pratimo“.

Ključna briga je municija 155 mm. SAD su poslale Ukrajini 160 haubica i više od milion haubica od 155 mm. Municija je stavljena u tešku upotrebu sa čak 3.000 ispaljenih metaka dnevno, navodi Pentagon.

Vormut, koji je posetio fabriku municije Scranton Armi u Pensilvaniji, gde se prave čaure za metke, rekao je da je služba tražila 1,5 milijardi dolara u budžetu da bi mogla da podrži tu proizvodnju. Ona je rekla da bi SAD želele da povećaju proizvodnju sa oko 20.000 granata mesečno na 75.000 mesečno do 2025.

„Veoma blisko sarađujemo sa industrijom kako bismo pokušali da učinimo sve što možemo da im pomognemo da povećaju kako obim proizvodnje, tako i brzinu proizvodnje“, rekla je ona.

Upitan o uticaju na američke trupe, general Džejms Mekonvil, načelnik generalštaba vojske, rekao je da vojska prođe oko 150.000 rundi godišnje za obuku — ili otprilike 14.000 mesečno.

Još jedna tačka pritiska je municija za vođeni višestruki raketni sistem, koji SAD takođe šalju Ukrajini. Vormut je rekao da SAD rade na povećanju proizvodnje sa oko 6.000 na 15.000 godišnje.

Ostin i Vormut su takođe rekli da se Pentagon nada da će mu Kongres dozvoliti da napravi višegodišnje planove nabavki kako bi uštedio novac i obezbedio stabilnost za industriju.