Potresi su izazvali značajnu štetu civilnoj i zdravstvenoj infrastrukturi u pogođenom regionu, izvestio je dr Adelhajd Maršang, viši službenik SZO za hitne slučajeve, tokom sastanka izvršnog komiteta međunarodnog tela u utorak.
Organizacija veruje da bi Sirija mogla najviše patiti od „nezadovoljenih potreba“ u neposrednom i srednjem roku, rekao je Maršang na sastanku u Ženevi, a citira AFP.
Generalni sekretar SZO Tedros Adhanom Gebrejesus obećao je da će agencija „blisko sarađivati sa svim partnerima kako bi podržala vlasti u obe zemlje u kritičnim satima i danima koji su pred nama, kao i u mesecima i godinama koje dolaze dok se obe zemlje oporavljaju i obnavljaju“.
Zemljotres jačine 7,8 stepeni Rihterove skale izazvao je u ponedeljak pustoš širom južne Turske i severne Sirije, a praćen je desetinama naknadnih potresa i drugim zemljotresom na obližnjem rasedu, koji je izazvao dalja razaranja. Mnoge zgrade su se srušile, ubivši hiljade ljudi, a mnoge druge zarobile pod ruševinama.
Napori spasavanja u Siriji otežani su štetom koju je civilna infrastruktura nacije pretrpela tokom decenije sukoba pod uticajem stranih zemalja.
Vašington ima ekonomske sankcije protiv vlade u Damasku, koje je nastojao da zameni tokom neprijateljstava. Mere su okrivljene za ometanje pomoći, oporavka i rekonstrukcije u oblastima pod kontrolom vlade. Mnogi kritičari, uključujući zvaničnike UN, rekli su da ograničenja krše ljudska prava Sirijaca.
Procenjuje se da trupe iz SAD i njihovih saveznika drže otprilike jednu trećinu sirijske teritorije, uključujući delove koji su bogati naftom i plodnom zemljom.