Grad Milano primorava autobuse i kamione da instaliraju senzore za mrtve uglove u pokušaju da smanje žrtve na putevima među biciklistima i pešacima nakon niza nesreća, od kojih su neke bile fatalne, koje su izazvale proteste.
Italijanska metropola takođe pooštrava pravila svog sistema naplate zagušenja u pokušaju da obuzda zagađenje i saobraćaj u gradu u kojem kvalitet vazduha odavno nije u skladu sa standardima Evropske unije.
Prema novim pravilima, koji stupaju na snagu u ponedeljak, kombijima, autobusima i kamionima biće zabranjeno kretanje u većem delu grada od ponedeljka do petka, tokom radnog vremena, osim ako nisu opremljeni senzorima, nalepnicama upozorenja i bipovima.
Neki privremeni izuzeci važe do 2024. ili 2025. kako bi vozači imali vremena da se prilagode novim propisima.
Eleonora Ciskato, univerzitetska istraživačica koja je, kao i mnogi Milančani, počela više da koristi svoj bicikl nakon pandemije COVID-19, pozdravila je uvođenje senzora, ali je pozvala na smelije ivičnjake u saobraćaju automobila.
„Veoma je opasno voziti bicikl, postoji nekoliko prepreka kao što su kaldrma, tramvajske pruge, a grad nije dizajniran za bicikliste. Dodajte tome gust saobraćaj i visok nivo stresa koji vozači izdržavaju“, rekla je ona za Rojters.
Broj nesreća na biciklu u Milanu porastao je na 1.250 2021. i 1.467 u 2022. godini, sa 980-1.060 u periodu 2014-2019, prema studiji Paola Bocuta, profesora urbanističkog planiranja na milanskoj politehnici.
U novembru je tramvaj ubio 14-godišnjeg dečaka dok je vozio bicikl do škole, a ove godine je poginulo još najmanje pet biciklista.
„Problem je kako bicikliste učiniti bezbednim, jer me sada brine da se u svetlu ovih tragedija neko, možda čak i legitimno, može uplašiti i da više ne koristi bicikle“, rekao je ove nedelje gradonačelnik Đuzepe Sala.
Pro-biciklističke grupe protestovale su 21. septembra na četiri odvojene lokacije, zaustavljajući saobraćaj i držeći znakove i transparente na kojima je pisalo „dosta sa mrtvima na ulici“, „mir na putu“ i „hoćemo bezbednost odmah“.
Milan će takođe produžiti zabranu starijih vozila na dizel i benzin, slično onoj koja je trebalo da počne u susednom regionu Pijemont, ali je odložena nakon što su protesti izazvali intervenciju vlade.
Milano i njegova regija Lombardija, kao i Pijemont, deo su doline reke Pad, jedne od najzagađenijih oblasti u Evropi, za koju je Sud pravde EU 2020. utvrdio da Italija sistematski krši direktive o jasnim vazduhoplovstvu EU.