Jedan od najprepoznatljivijih izmišljenih likova ikada, Miki Maus, ušao je u javno vlasništvo, a kompanija Volt Dizni izgubila je ekskluzivna prava na rane verzije kultnog crtanog filma.
Američki zakon dozvoljava da se autorska prava drže 95 godina, što znači da su Diznijeva prava za prvo pojavljivanje Mikija Mausa iz filma „Parobrod Vili“ iz 1928. istekla 1. januara 2024.
Sada svako može da koristi miša iz crtanog filma u slikama, romanima, pesmama i drugde, ali uz određena ograničenja. Dizni i dalje ima načina da zaštiti Mikija Mausa jer će zadržati autorska prava nad modernijim verzijama lika u godinama koje dolaze. Kompanija kaže da će nastaviti da brani svoje žigove, što bi moglo da ograniči ono što kreatori mogu da urade.
„Još od prvog pojavljivanja Mikija Mausa u kratkom filmu Parobrod Vili iz 1928. godine, ljudi povezuju lik sa Diznijevim pričama, iskustvima i autentičnim proizvodima“, rekao je portparol Diznija za Asošijeted pres. „To se neće promeniti kada isteknu autorska prava na film Steamboat Villie.
Antropomorfni miš sa crvenim šortsovima, velikim žutim cipelama i belim rukavicama, Miki je postao simbol Dizni brenda i jedan od najprepoznatljivijih i najomiljenijih likova širom sveta. Ubrzo nakon što je nacrtao Mikija, Volt Dizni mu je nacrtao devojku Mini, ženku miša sa haljinom na točkice i velikom mašnom na glavi.
Samo mesec dana nakon što je 1928. stvorio „Parobrod Vili“, Volt Dizni je zvanično registrovao lik Mikija Mausa radi zaštite autorskih prava. Zajedno sa drugim kompanijama, Dizni je uspešno lobirao kod američkog Kongresa da produži dužinu autorskih prava, pomerajući ga na 95 godina. Tokom decenija, pojavljivanja Mikija i Mini u raznim crtanim filmovima koji nisu Diznijevi, kao i stripovima, filmovima i robama, rezultirala su tužbama zbog kršenja autorskih prava.
Stručnjaci iz industrije opisuju Mikijev ulazak u javno vlasništvo kao istorijski. „Ovo je veliko“, rekla je direktorka Djukovog centra za proučavanje javnog dobra Dženifer Dženkins. „To izaziva toliko uzbuđenja u zajednici autorskih prava – konačno se dešava.“
Na listi dela ili likova koji su ušli u javno vlasništvo 2024. godine nalazi se Tiger, koji se, kao i Miki Maus, prvi put pojavio 1928. Knjiga u kojoj se tigar koji skače prvi put pojavio, ‘Kuća u Puhovom uglu’, napunila je 96 godina. Ostala dela iz 1928. uključuju roman ‘Ljubavnik lejdi Četerli’ D. H. Lorensa; Roman E.M. Remarka „Sve tiho na zapadnom frontu“ i film Bastera Kitona „Kamerman“.