Međunarodni donatori obećavaju 1,5 milijardi dolara pomoći Sudanu

Međunarodni donatori obećavaju 1,5 milijardi dolara pomoći Sudanu

Međunarodni donatori su u ponedeljak obećali blizu 1,5 milijardi dolara humanitarne pomoći Sudanu i širem regionu, odgovarajući na poziv Ujedinjenih nacija da pojačaju pomoć usred sukoba koji je primorao oko 2,2 miliona ljudi da odu domovi.

Ujedinjene nacije su saopštile da je ove godine potrebno 3 milijarde dolara za humanitarnu pomoć u Sudanu i za izbeglice koje beže iz zemlje, od čega je samo deo finansiran.

„Sa zadovoljstvom mogu da kažem da su danas donatori najavili blizu 1,5 milijardi dolara za humanitarni odgovor Sudanu i regionu“, rekao je šef humanitarne pomoći UN-a Martin Grifits na konferenciji za prikupljanje sredstava čiji su domaćini Nemačka, Saudijska Arabija, Katar, Egipat i Sjedinjene Američke Države. Nacije.

„Ova kriza će zahtevati stalnu finansijsku podršku i nadam se da svi možemo da zadržimo Sudan na vrhu naših prioriteta.

Nemačka je u ponedeljak saopštila da obećava 200 miliona evra (218 miliona dolara) Sudanu i regionu do 2024. godine, Sjedinjene Države su obećale 171 milion dolara, a Katar 50 miliona dolara. UN su saopštile da izdvajaju dodatnih 22 miliona dolara za rešavanje prioritetnih potreba.

Rat između sudanske vojske i njenih paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF) počeo je sredinom aprila usred tenzija oko međunarodno podržanog plana za prelazak na izbore pod civilnom vladom.

U njemu je poginulo više od 3.000 ljudi, glavni grad Kartum je pretvorilo u ratnu zonu i izazvalo smrtonosno nasilje u zapadnom regionu Darfuru zahvaćenom sukobima, kao i drugim delovima zemlje.

Ponedeljak je drugi dan 72-časovnog prekida vatre uz posredovanje Saudijske Arabije i Sjedinjenih Država na pregovorima u Džedi, najnovijeg u nizu sporazuma o primirju koji su omogućili isporuku neke humanitarne pomoći, ali nisu uspeli da spreče sukob. intenzivirajući.

Stanovnici Kartuma kažu da je primirje dovelo do zatišja u borbi od nedelje, iako su se pljačke snaga RSF-a i naoružanih bandi proširile kako su bitke jenjavale.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš rekao je da je posebno zabrinut zbog etničkog nasilja u Darfuru i izveštaja o rodno zasnovanom i seksualnom nasilju. Šef UN-a za ljudska prava Volker Turk rekao je da je njegova kancelarija primila izveštaje o seksualnom nasilju nad najmanje 53 žene i devojke, rekavši da je oko 18 do 20 žena silovano u jednom napadu.

Turk je rekao da je RSF identifikovan kao počinilac „u skoro svim slučajevima“ i takođe ih je naveo u vezi sa pljačkama, napadima velikih razmera u Zapadnom Darfuru i prisilnim nestancima, u govoru koji je pohvalio izaslanik Kartuma u ​​UN u Ženevi Hasan Hamid Hassan.

Pre donatorske konferencije, apel UN za 2,57 milijardi dolara za humanitarnu podršku Sudanu ove godine je finansiran sa oko 17 odsto, pokazao je veb sajt UN.

Više od polovine toga dolazi iz Sjedinjenih Država, koje je šefica USAID-a Samanta Pauer opisala kao neodržive.

Na drugom mestu je Evropska komisija sa oko 10 odsto ukupnog broja. Saudijska Arabija i Kuvajt su takođe bili među donatorima, pokazao je sajt, ali sa manjim iznosima koji su činili manje od 1% ukupnog iznosa.

Ujedinjene nacije su posebno zatražile pomoć od skoro 500 miliona dolara za izbeglice koje beže iz Sudana, za koji je šef agencije UN-a za izbeglice Filipo Grandi rekao da se finansira sa 15 odsto, što je situacija koju je nazvao „duboko uznemirujućom“.

Zvaničnici UN za pomoć kažu privatno da očekuju da region Zaliva učini više da podrži globalni budžet UN za pomoć, koji je već dostigao rekordne vrednosti od 51,5 milijardi dolara 2023. pre sukoba u Sudanu.