Otkako je milijarder Elon Mask preuzeo Tviter u oktobru, uticajna veb stranica je pretrpela prekide, otpuštanja i viđeno je da oglašivači beže sa platforme zbog nedostatka moderiranja sadržaja.
Ali do sada se nije pojavila nijedna velika alternativa Tvitteru, ostavljajući globalnim liderima, političarima, poznatim ličnostima i kompanijama malo izbora nego da nastave da komuniciraju putem platforme.
Nakon izveštaja na sajtovima za vesti Platformer i indijski Moneicontrol, Meta je u petak potvrdila da počinje da radi na novoj platformi.
„Istražujemo samostalnu, decentralizovanu društvenu mrežu za deljenje tekstualnih ažuriranja“, rekao je Meta u kratkoj izjavi poslanoj e-poštom.
„Verujemo da postoji prilika za poseban prostor gde kreatori i javne ličnosti mogu da dele pravovremene novosti o svojim interesima“, dodaje se u saopštenju.
U medijskim izveštajima se navodi da će Metina nova aplikacija koristiti tehnologiju koja joj omogućava da bude interoperabilna sa nišom mrežom Mastodon i drugim platformama.
Ovo bi bio jasan odmak od uobičajene prakse tehnoloških giganata, gde se platforme kao što su Instagram ili Jutjub drže iza tehnoloških zidova i rade koristeći servere kompanije pod strogim pravilima.
Mastodon se pokreće sa decentralizovanih računarskih servera, bez centralnog upravljanja ili autoriteta koji je odgovoran.
U decembru je Musk nakratko zabranio Tvitter naloge koji su pružali veze ka drugim platformama društvenih medija, uključujući Facebook, Instagram i Mastodon.
© 2023 AFP
Istražite dalje