Meta saopštila je u utorak da će istraživačima omogućiti pristup komponentama novog modela veštačke inteligencije „nalik čoveku“ za koji kaže da može preciznije analizirati i kompletirati nedovršene slike. nego postojeći modeli.
Model, I-JEPA, koristi pozadinsko znanje o svetu da popuni nedostajuće delove slika, umesto da gleda samo u obližnje piksele kao drugi generativni AI modeli, saopštila je kompanija.
Taj pristup uključuje onu vrstu ljudskog razmišljanja koju zastupa Meta-in vrhunski naučnik AI Jan LeKun i pomaže tehnologiji da izbegne greške koje su uobičajene za slike generisane veštačkom inteligencijom, kao što su ruke sa dodatnim prstima, navodi se u saopštenju.
Meta, koja poseduje Fejsbuk i Instagram, je plodan izdavač istraživanja veštačke inteligencije otvorenog koda preko svoje laboratorije za istraživanje. Izvršni direktor Mark Zakerberg rekao je da modeli deljenja koje su razvili istraživači kompanije Meta mogu pomoći kompaniji podsticanjem inovacija, uočavanjem sigurnosnih praznina i smanjenjem troškova.
„Za nas je mnogo bolje ako industrija standardizuje osnovne alate koje koristimo i stoga možemo imati koristi od poboljšanja koja drugi prave“, rekao je investitorima u aprilu.
Rukovodioci kompanije odbacili su upozorenja drugih u industriji o potencijalnim opasnostima tehnologije, odbivši da potpišu izjavu prošlog meseca koju su podržali najviši rukovodioci iz OpenAI, DeepMind, Microsoft (MSFT.O) i Google (GOOGL.O) koji su izjednačili njeni rizici od pandemija i ratova.
Lekun, koji se smatra jednim od „kumova veštačke inteligencije“, kritikovao je „propast veštačke nteligencije“ i zalagao se za ugradnju bezbednosnih provera u sisteme veštačke inteligencije.
Meta takođe počinje da ugrađuje generativne AI funkcije u svoje potrošačke proizvode, kao što su alati za oglase koji mogu da kreiraju pozadine slika i Instagram proizvod koji može da modifikuje korisničke fotografije, oboje na osnovu tekstualnih upita.