Meta će platiti 725 miliona dolara na ime tužbi zbog prikupljanja korisničkih podataka za Trampovu predizbornu kampanju

Meta će platiti 725 miliona dolara na ime tužbi zbog prikupljanja korisničkih podataka za Trampovu predizbornu kampanju

Meta Platforms Inc pristala je da plati 725 miliona dolara za rešavanje tužbe u kojoj se optužuje da deli korisničke podatke sa trećim licima, uključujući Cambridge Analitica.

Detalji mogućeg poravnanja postali su poznati u četvrtak. Sam slučaj se razvlači već nekoliko godina, otkako se 2018. saznalo da je Fejsbuk dozvolio britanskoj konsultantskoj firmi Cambridge Analitica pristup podacima o 87 miliona korisnika. Podsetimo, ova kompanija je sarađivala sa Donaldom Trampom tokom njegove predizborne kampanje 2016. godine i koristila pristup podacima za kreiranje profila birača i ciljano oglašavanje. Smatra se da su potrebne informacije dobijene bez znanja korisnika uz saglasnost Fejsbuka – pokretanjem aplikacije koja je prikupljala podatke.

Tužba grupe korisnika zasniva se na tvrdnji da je ova kompanija ovakvim postupcima prekršila niz zakona, a Fejsbuk se pretvarao da korisnici mogu na neki način da kontrolišu privatnost svojih podataka.

Advokati tužilaca nagodbu nazivaju najvećim ikada u takvoj tužbi za zaštitu privatnosti podataka u SAD i najvećom koju je Meta ikada platila u grupnoj tužbi.

Istovremeno, Meta nije priznao krivicu, napominjući samo da je takva nagodba „u najboljem interesu zajednice i akcionara“.

U 2019. godini, Fejsbuk je pristao da plati 5 milijardi dolara za rešavanje istrage Federalne trgovinske komisije o praksama privatnosti i 100 miliona dolara za namirenje potraživanja Komisije za hartije od vrednosti zbog navoda da je kompanija obmanula investitore o zloupotrebi korisničkih podataka. Istovremeno, neke istrage još nisu završene.