MEKSIKO SITI – Meksička vojska uhapsila je u petak ozloglašenog narkobosa Rafaela Karoa Kintera, osuđenog za ubistvo i mučenje američkog agenta za borbu protiv narkotika 1985. godine, što predstavlja veliki udar i za meksičke i za američke agencije za sprovođenje zakona.
Kralj je postao istaknut kao suosnivač kartela Gvadalahara, jedne od najmoćnijih organizacija za trgovinu drogom u Latinskoj Americi tokom 1980-ih, i bio je među najcenjenijim metama američkih zvaničnika.
Javna baza podataka ljudi koje su uhapsile meksičke vlasti pokazuje da je Karo Kintero priveden u petak, što potvrđuje, kako su dva izvora rekla, operaciju koju je vodila meksička mornarica.
Hapšenje je usledilo nakon pritiska Sjedinjenih Država, prema meksičkom zvaničniku, i iste nedelje kada se predsednik Andres Manuel Lopez Obrador sastao sa predsednikom SAD Džoom Bajdenom u Vašingtonu.
„Ovo je ogromno“, rekao je viši savetnik Bele kuće za Latinsku Ameriku Huan Gonzales na Tviteru.
Karo Kintero je proveo 28 godina u zatvoru zbog brutalnog ubistva bivšeg agenta američke Uprave za borbu protiv droge (DEA) Enrikea „Kikija“ Kamarene, jednog od najozloglašenijih ubistava u krvavim narko-ratovima u Meksiku. Događaji, dramatizovani u Netfliks seriji iz 2018. „Narkosi: Meksiko,“ doveli su do pada u saradnji SAD i Meksika u pet decenija dugom „ratu protiv droge“.
Karo Kintero je ranije negirao umešanost u ubistvo Kamarene.
Meksički sudija je 2013. godine pustio Karo Kintero zbog tehničkih razloga. Ubrzo je otišao u podzemlje i vratio se krijumčarenju, prema američkim zvaničnicima, koji su ga stavili na FBI-jevu listu najtraženijih begunaca i stavili mu nagradu od 20 miliona dolara za glavu, što je rekord za trgovca drogom.
„To je verovatno jedan od najvažnijih snimaka u poslednjoj deceniji u smislu važnosti za DEA“, rekao je Majk Vigil, bivši šef međunarodnih operacija DEA.
Karo Kintero, koji je prošle godine izgubio konačnu žalbu na ekstradiciju Sjedinjenim Državama, biće izručen što je pre moguće, rekao je drugi meksički zvaničnik.
Iako se 69-godišnji Karo Kintero više ne smatra glavnim igračem u međunarodnoj trgovini drogom, simbolički uticaj njegovog hapšenja će verovatno biti značajan sa obe strane granice.
Za meksičkog stručnjaka za bezbednost Alehandra Houpa, hapšenje je ukazalo na značajnu saradnju između dve zemlje uprkos nedavnim sukobima oko bezbednosti. „Ova vrsta hvatanja nezamisliva je bez učešća DEA“, rekao je on.
Nespremnost Meksika da izruči Karo Kintero Sjedinjenim Državama pre njegovog puštanja iz zatvora uvek je bila izvor tenzija između dve zemlje. Jedan američki zvaničnik je rekao da Vašington veoma želi da ga izruči.
„Nadajmo se da će ovo početi da se popravlja narušeni odnos između Sjedinjenih Država i Meksika u smislu borbe protiv trgovine drogom“, rekao je bivši zvaničnik DEA Vigil.