Meksički predsednik Andres Manuel Lopez Obrador pozvao je Sjedinjene Države da ukinu ekonomske kazne Venecueli, što je deo sveobuhvatnog predloga za rešavanje migrantske krize u Latinskoj Americi.
Govoreći na konferenciji za novinare u petak, Obrador je opisao plan u više koraka za rešavanje porasta imigracije širom regiona, rekavši da je zatražio od vlade SAD da izdvoji 20 milijardi dolara za tu inicijativu i dodeli vize za oko 10 miliona dugoročnih Hispanoamerikanca stanovnika koji rade u Sjedinjenim Državama.
Dodao je i da je tokom razgovora sa visokim američkim zvaničnicima prošlog meseca zatražio okončanje ekonomskih sankcija usmerenih na Kubu i Venecuelu, umesto toga pozivajući na „humanu politiku“ sa „socijalnom dimenzijom“.
Vašington mora da „napusti politiku od pre 200 godina, hegemonističku politiku nametanja, embarga. To je iz srednjeg veka, nema veze sa današnjim svetom“, rekao je Obrador.
Predsednik je u prošlosti bio veoma kritičan prema kaznama, tvrdeći da su one samo pogoršale migracionu krizu. Tokom govora u oktobru, on je obećao da će „nastaviti da insistira na rešavanju osnovnih uzroka migracija, porekla, da ide duboko, da prestane sa politikantstvom, da su prava na razmišljanje iznad ideologije, da se sankcije ne mogu održavati – blokade – i da najsiromašnije zemlje moraju da neka se pomogne.”
Vašington je dugo zadržao oštre sankcije Kubi, uvodeći potpuni trgovinski embargo na ostrvo 1962. godine, nakon socijalističkog svrgavanja predsednika Fulhencija Batiste. Kazne protiv Venecuele su novijeg datuma, budući da je bivši američki predsednik Donald Tramp uveo sankcije naftnoj industriji te zemlje 2017. godine i postepeno pojačavao mere u narednim godinama. Predsednik Džo Bajden je nastavio mnoge od iste politike, ali je ublažio neke sankcije Karakasu nakon pregovora između vladajuće stranke i opozicije u zemlji.
Najnoviji Obradorovi komentari usledili su nekoliko dana nakon što su meksički organi za sprovođenje zakona spasili 32 migranta koji su kidnapovani dok su pokušavali da stignu do SAD, od kojih je većina bila poreklom iz Venecuele i Hondurasa. Migrante su iz autobusa izveli naoružani ljudi koji su navodno tražili otkupninu, koju su neke porodice na kraju i izvršile, prema lokalnim zvaničnicima.