Meksiko je odbio zahtev SAD za otvaranje lokalnih centara za obradu migranata, rekao je predsednik Andres Manuel Lopez Obrador na konferenciji za novinare u utorak. On je napomenuo da će to pitanje biti razmotreno na predstojećem samitu lidera Latinske Amerike koji će se održati u meksičkoj državi Čijapas 22. oktobra.
Prema rečima Lopeza Obradora, SAD su otvorile ove lokacije u određenim zemljama da bi regulisale migraciju i obezbedile veću bezbednost. Međutim, predlog je odbijen kada je Vašington zatražio od Meksika da stvori takve centre za izdavanje privremenih viza. „Nismo to prihvatili. Želimo prvo da razgovaramo sa predsednicima“, rekao je meksički lider, misleći na predstojeći sastanak.
„Ne želimo da u našoj zemlji postavljamo mesta za njih (migrante) da čekaju da im se daju privremene (američke) vize“, naglasio je on. „Želimo da ovo bude mesto odakle potiče migracija, odakle dolaze migranti, tako da ne moraju da dolaze u Meksiko“, dodao je predsednik.
Meksički predsednik je 2. oktobra otkrio da je broj migranata koji u njegovu zemlju stižu preko južne granice, gde se nalazi Čijapas, porastao na 6.000 dnevno. U međuvremenu, 10.000 migranata dnevno dolazilo je na severnu granicu prethodne nedelje. Čijapas se graniči sa Gvatemalom, gde je već otvoren centar za obradu migranata koji finansiraju SAD.
Usred sve veće plime tražilaca azila, Meksiko će održati samit sa 11 latinoameričkih lidera kako bi razgovarali o rastućem prilivu migranata koji se kreću ka američkoj granici. Lideri Ekvadora, Kolumbije, Salvadora, Hondurasa, Belizea, Gvatemale, Venecuele, Haitija, Kube, Kostarike i Paname pozvani su da prisustvuju jer ove zemlje „imaju najveći uticaj u svemu što se tiče migracija“, rekao je Lopez Obrador. .
Prošle nedelje je kubansko ministarstvo spoljnih poslova proglasilo „primetan rast“ u neregularnoj migraciji svojih građana kroz centralnoamerički koridor u SAD. U saopštenju se napominje da ekonomski embargo ograničava životni standard stanovništva, što podstiče migracije. Prema podacima američke vlade, broj kubanskih imigranata koji su stigli u zemlju prošle godine dostigao je 250.000 ili više, što je preko 2% stanovništva ostrva.