Medvedev: Rusija bi mogla da nacionalizuje stranu imovinu kao odgovor na sankcije Zapada

Medvedev: Rusija bi mogla da nacionalizuje stranu imovinu kao odgovor na sankcije Zapada

Vlasti u Rusiji mogu početi da zaplenjuju sredstva stranih državljana i kompanija koje se nalaze u zemlji, nagovestio je bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev. Njegovo upozorenje dolazi dok Zapad nastavlja da troši kazne nametnute Moskvi zbog njene vojne invazije na susednu Ukrajinu.
Medvedev upozorava da bi osobe i subjekti iz „neprijateljskih“ nacija mogli izgubiti imovinu u Rusiji

Nacionalizacija imovine sa sedištem u Rusiji koja pripada strancima i preduzećima registrovanim u „neprijateljskim jurisdikcijama” je mogući odgovor na potencijalnu zaplenu sredstava ruskih građana i kompanija u inostranstvu. To je prema nedavnoj izjavi zamenika predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrija Medvedeva na društvenim mrežama.

Nakon odluke predsednika Putina da pokrene vojnu operaciju u Ukrajini, Sjedinjene Države i evropski saveznici uveli su širok spektar sankcija Rusiji, ruskim bankama, njenoj političkoj i poslovnoj eliti. Medvedev je u subotu na Fejsbuku prokomentarisao mere koje su usmerene i na članove saveta.

„Naravno, ove divne zabrane neće ništa promeniti… Kao referencu: članovi moje porodice i ja nismo imali – i nemamo – ni bankovne račune ni imovinu u inostranstvu“, rekao je visoki zvaničnik koji je bio šef ruske države između 2008. i 2012.

Dmitrij Medvedev je primetio da zapadni lideri prete da će blokirati račune ruskih građana i kompanija koje nisu na listi sankcija i naglasio da odgovor Moskve treba da bude simetričan. On je predložio da Rusija zamrzne finansijska sredstva stranih državljana i kompanija ili možda čak „nacionalizuje imovinu onih koji su registrovani u neprijateljskim jurisdikcijama“.

Dok Medvedev nije precizirao na koje različite vrste imovine misli, donji dom parlamenta, Duma, nedavno je usvojio zakon kojim se ruskoj državi dozvoljava da sudskim putem traži zaplenu digitalnih valuta, zajedno sa imovinom i tradicionalnim finansijskim sredstvima.

Dok se ovaj zakon posebno odnosi na korumpirane vladine zvaničnike, ruske vlasti takođe aktivno rade na sveobuhvatnom regulisanju svih transakcija u kripto prostoru. Izveštaji medija sugerišu da ruske elite i zemlja mogu da koriste kriptovalute da bi izbegli sankcije Zapada.