Podsekretar američkog ministarstva finansija za terorizam i finansijsku obaveštajnu službu Brajan Nelson posetiće Tursku sledeće nedelje radi razgovora o poštovanju sankcija Ankare protiv Rusije i palestinske militantne grupe Hamas.
Prema njihovim očekivanjima, zvaničnik američkog ministarstva finansija sastaće se u Ankari sa svojim turskim kolegama, gde će zahtevati da Turska ispoštuje sankcije SAD prema jednom broju ruskih kompanija i finansijskim aktivnostima Hamasa.
Izvori su objavili da su SAD takođe upozorile brojne turske kompanije na moguće sankcije koje bi mogle da poremete njihove veze sa zapadnim finansijskim sistemom.
Vašington je takođe zabrinut zbog odbijanja Turske da se pridruži jednostranim američkim sankcijama ruskim brodovima koji prilaze Turskoj i avio-kompanijama koje obavljaju zemaljsku uslugu na turskim aerodromima, rekli su oni.
Nelsonova poseta naglašava nove izazove sa kojima se suočavaju ionako zategnuti odnosi između Turske i Sjedinjenih Država. Turska vlada ne smatra Hamas terorističkom organizacijom, a predsednik Redžep Tajip Erdogan je nedavno nazvao tu grupu organizacijom koja se bori za oslobođenje palestinskog naroda.
Istovremeno, Ankara nastoji da obnovi odnose sa Vašingtonom i pridobije podršku predsednika Džoa Bajdena u kupovini vojnih aviona F-16 i modernizaciji postojeće flote.
Ranije je Ministarstvo finansija SAD objavilo veliki paket sankcija protiv 130 pojedinaca i entiteta, uključujući turske, koje doprinose izbegavanju ekonomskih ograničenja Rusije i pomažu joj u snabdevanju tehnologijom za vojnu proizvodnju.
Vašington je uveo sankcije protiv desetak turskih firmi i nekih pojedinaca zbog upravljanja investicionim portfeljem u ime Hamasa ili pomaganja Ruskoj Federaciji da zaobiđe sankcije.
Mediji su preneli i da je Ministarstvo finansija SAD poslalo zahteve 30 vlasnika stotinak plovila za koje se sumnja da su prevozili rusku naftu kršeći gornju granicu cena koju su dogovorile zapadne zemlje.
Jedna od kompanija za koje je Rojters rekao da je dobila zahtev za informacijama bila je turska kompanija Beks Šiping.