Znamo da Iran planira da poveća isporuke bespilotnih letelica i projektila Rusiji u značajnim količinama“, tvrde sagovornici agencije, pojašnjavajući da je reč o „nekoliko stotina“ projektila i „stotina“ dronova.
Trenutno nije poznato da li je Iran već počeo da isporučuje Rusiju svojim raketama i bespilotnim letelicama kao odgovor na ovaj najnoviji zahtev.
Prema diplomatskim izvorima DPA, Moskva može da zahvali Teheranu ne toliko finansijski, koliko vojnom pomoći: „Verovatno će se značajno produbiti odbrambena saradnja – sa ogromnim posledicama po bezbednost regiona.
Agencija podseća da rezolucija Saveta bezbednosti UN (u kojoj je i Rusija), usvojena nakon zaključivanja nuklearnog sporazuma sa Iranom 2015. godine, zabranjuje Teheranu da zaključuje sporazume o naoružanju.
Kao što znate, Rusija je poslednjih nekoliko meseci aktivno koristila iranske bespilotne letelice Shahed kamikaze, predstavljajući ih kao ruske dronove Geran, a takođe je pregovarala sa Teheranom o nabavci dodatnog naoružanja, pre svega raketa. Osim toga, prema nekim izvorima, u okupiranoj Ukrajini je bilo iranskih instruktora koji su pomagali ruskim snagama.
SAD, Evropska unija i Kanada već su uvele sankcije Iranu zbog vojne pomoći Rusiji, a Ukrajina razgovara o mogućnosti prekida diplomatskih odnosa sa Iranom. Zvanično, Moskva i Teheran negiraju optužbe Zapada.
Pročitajte i: Druge sankcije sveta: hoće li Zapad uspeti da prilagodi spoljnu politiku Irana.