Mediji: Nemačka, Francuska i Italija se slažu o budućoj regulaciji veštačke inteligencije

Mediji: Nemačka, Francuska i Italija se slažu o budućoj regulaciji veštačke inteligencije

Nemačka, Francuska i Italija postigle su dogovor o tome kako bi veštačka inteligencija (AI) trebalo da bude regulisana u budućnosti.

Kako se navodi u dokumentu, vlade tri zemlje se zalažu za usvajanje obaveznih obaveza i za velike i za male dobavljače veštačke inteligencije u Evropskoj uniji.

U njemu su zemlje upozorile da ne treba davati očiglednu konkurentsku prednost manjim evropskim provajderima, a ne najvećim provajderima veštačke inteligencije, posebno iz SAD, zbog zabrinutosti oko smanjenja poverenja u bezbednost ovih provajdera.

Prema tome, pravila ponašanja i transparentnost treba da budu obavezni za sve, dodaju. U početnoj fazi ne bi trebalo primenjivati nikakve sankcije, kaže se u dokumentu.

Međutim, prema vladama tri zemlje, ukoliko se nakon određenog perioda otkriju kršenja kodeksa ponašanja, može se stvoriti sistem sankcija, a ubuduće će poštovanje standarda pratiti evropski telo.

Ministarstvo ekonomije Nemačke, koje je nadležno za ovo pitanje zajedno sa Ministarstvom za digitalne tehnologije, saopštilo je da zakoni i državna kontrola treba da regulišu ne samu veštačku inteligenciju, već njenu primenu.

Ranije je britanski Nacionalni centar za sajber bezbednost saopštio da veštačka inteligencija (AI) predstavlja pretnju za sledeće parlamentarne izbore u zemlji i da je sve teže pratiti sajber napade neprijateljskih zemalja i njihovih zastupnika.

Ranije su se Velika Britanija, SAD, EU, Australija i Kina složile da veštačka inteligencija (AI) predstavlja potencijalno katastrofalnu pretnju čovečanstvu u prvoj međunarodnoj deklaraciji koja se bavi brzo rastućom tehnologijom.

U leto su britanske vlasti upozorile na rizike korišćenja četbotova koje pokreće veštačka inteligencija, rekavši da bi mogli da budu prevareni da rade štetne zadatke.