Deset lidera država članica Evropske unije održalo je neformalni sastanak na marginama Evropskog saveta kako bi razgovarali o tome kako bi proširenje EU moglo da utiče na njenu budućnost.
Razgovor se odvijao u okviru neformalnog doručka, koji su pokrenule Francuska, Nemačka i Holandija, a na koji su pozvani lideri Belgije, Italije, Poljske, Portugala, Rumunije, Španije i Švedske.
Kako navode upućeni, razgovori su bili fokusirani na to „kako upravljati procesom proširenja“ EU uporedo sa razmatranjem pitanja njenih budućih članica.
Među problematičnim pitanjima koja prate proširenje EU su donošenje odluka, posebno prelazak sa jednoglasnog na glasanje kvalifikovanom većinom, funkcionisanje unutrašnjeg tržišta EU i promene u budžetu, uticaj na određene oblasti, posebno poljoprivredu, kao i uvođenje slobode kretanja.
„Ovo je prvi put da su lideri EU zapravo seli za pregovarački sto da razgovaraju o ovome&mld; Ovo nije nešto na šta treba sutra da se odgovori, imamo vremena, ali takođe ne treba da čekamo poslednji trenutak da tražimo odgovori kasnije“, rekao je sagovornik Euractiv .
Očekuje se da će lideri EU nastaviti razgovore o potrebnim reformama i pripremama za proširenje na neformalnom samitu u Granadi, Španija, u oktobru, kada ona predsedava EU.
„Nakon Granade, razgovori će se nastaviti tokom narednih samita EU i verovatno ćemo već sledeće godine imati neke rezultate – govorimo o dugoročnom procesu. EU nije ono što je bila“, rekao je anonimni diplomata EU Euractiv.
Kako je saopšteno, ministri spoljnih poslova 7 zemalja Evropske unije pozvali su da se odmakne od principa jednoglasnosti u donošenju odluka u zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici EU i da se više koristi glasanje kvalifikovanom većinom.