Mask izbrisao post o ubistvu Harisa i Bajdena nakon oštrih kritika

Mask izbrisao post o ubistvu Harisa i Bajdena nakon oštrih kritika

Elon Musk je obrisao objavu na svojoj platformi za društvene mreže X u kojoj je rekao da „niko čak ni ne pokušava da ubije“ predsednika Džoa Bajdena i potpredsednicu Kamalu Haris nakon očiglednog pokušaja atentata na bivšeg predsednika Donalda Trampa dok je igrao. golf.

Mask, koji ima skoro 200 miliona pratilaca na društvenoj mreži koju je kupio za 44 milijarde dolara 2022. godine, poslednjih godina sve više prihvata konzervativne ideologije i podržava Trampa za predsednika.

Iako je u prošlosti uklanjao postove, Musk je takođe nastavio, pa čak i udvostručio druge takve zapaljive komentare. Prošle nedelje se našalio o impregnaciji Tejlor Svift nakon što je pevačica objavila podršku za Harisa.

Rano u ponedeljak, nakon što je uklonio post o očiglednom atentatu na Trampa, 53-godišnji milijarder je napisao na platformi: „Pa, jedna lekcija koju sam naučio je da samo zato što kažem nešto grupi i oni se smeju ne Ne znači da će to biti tako urnebesno kao objava na X.”

Originalni post je bio odgovor na DogeDesigner, jedan od 700 naloga koje Musk prati, koji je pitao: „Zašto žele da ubiju Donalda Trampa?“

Maskov odgovor brzo su osudili mnogi X korisnici, a „DeportElonMusk“ je počeo da se pojavljuje na X u ponedeljak ujutro.

„Nasilje treba samo osuđivati, nikako ga ohrabrivati ili šaliti“, rekao je portparol Bele kuće Endrju Bejts u odgovoru na Maskovu objavu. „Ova retorika je neodgovorna.

Generalni direktor Tesle je ranije objavljivao teorije zavere i svađao se sa svetskim liderima i političarima. X je trenutno zabranjen u Brazilu usred svađe između Maska i sudije brazilskog Vrhovnog suda zbog slobode govora, krajnje desničarskih naloga i dezinformacija.

Takođe je bio kritikovan u prošlosti zbog, kako su kritičari rekli, postova koji podstiču nasilje.

Prošlog meseca, na primer, britanska vlada pozvala je Maska da se ponaša odgovorno nakon što je upotrebio X da objavi niz postova za koje su zvaničnici rekli da rizikuju da izazovu nasilne nemire koji zahvate zemlju.

Musk je rekao kada je kupio platformu tada poznatu kao Tviter da je zaštita slobode govora — a ne novca — bila njegova motivacija jer je, kako je rekao, „posedovanje javne platforme kojoj se maksimalno veruje i koja je široko inkluzivna izuzetno važna za budućnost civilizacije. ”

Sara Kreps, direktorka Instituta za tehničku politiku Univerziteta Kornel, primetila je da Musk već dugo pokušava da „pomeri granice slobode govora, delom tako što se bavi impulsivnim, nefiltriranim komentarima o nizu političkih tema“.