Novi karavan migranata počeo je u četvrtak da hoda iz južnog Meksika prema američkoj granici, polazeći od grada Tapačule u blizini granice sa Gvatemalom.
Većina migranata je iz Venecuele, ali među njima su i ljudi iz Gvatemale, Salvadora, Perua i Ekvadora. Rekli su da su umorni od toga što im vlada sprečava da pređu Meksiko.
Iako su prethodni karavani govorili da nameravaju da stignu do granice – nešto što gotovo nikada nije postignuto – migrantima u novom karavanu izgleda manje jasno kuda su krenuli. Novoizabrani predsednik Donald Tramp obećao je da će sprečiti migrante da uđu u Sjedinjene Države i organizovati masovne deportacije onih koji su već u zemlji.
Mnogi migranti rekli su da su jednostavno umorni od zatvaranja u Tapačuli – gradu koji je umoran od ugošćavanja hiljada migranata i gradu u kojem ne mogu da nađu mnogo posla.
Giskarlis Kolmenares, 29-godišnjak iz Venecuele, čeka skoro tri meseca na imenovanje za azil preko američke aplikacije CBP One.
Kolmenares je rekla da je njen neposredni cilj bio da stigne u Meksiko Siti da nađe posao, tako da vidimo da li možemo da napredujemo ili da ostanemo ovde i zaradimo dovoljno novca da se vratimo u Venecuelu.
Improvizovani migrantski kamp u centru Meksiko Sitija već je bio prepun migranata.
Neki su prepoznali poteškoće u dolasku do SAD.
Daglas Ernesto iz Salvadora je u četvrtak išao zajedno sa karavanom, sa suprugom i 10-godišnjim sinom.
„Naš cilj su Sjedinjene Države, ali ako ne, ostaćemo u Meksiku“, rekao je Ernesto, priznajući „da je preći preko Tapačule veoma teško“.
Karavan ima male ili nikakve šanse da pređe više od nekoliko desetina milja. U novembru su meksički zvaničnici razbili dva slična migrantska karavana nedaleko od Tapčule.
Osim mnogo većih prvih karavana 2018. i 2019. — kojima su obezbeđeni autobusi da se voze delom na severu — nijedan karavan nikada nije stigao do granice sa SAD hodajući ili stopirajući na bilo koji kohezivan način, iako su neki pojedinci uspeli.
Meksička policija i imigracioni agenti su godinama meksička policija i imigracioni agenti često blokirali, maltretirali ili sprečavali karavane migranata. Takođe su često hvatani ili vraćani u područja blizu granice sa Gvatemalom.