Malezija je odlučila da podnese zahtev za članstvo u BRIKS-u i uskoro će početi da podnosi zvaničnu dokumentaciju, rekao je premijer Anvar Ibrahim.
77-godišnji lider nacije jugoistočne Azije pomenuo je tu odluku u intervjuu kineskom izdanju Guanča objavljenom u nedelju.
„Jasno smo izneli našu politiku i doneli smo odluku. Uskoro ćemo započeti formalni proces“, rekao je Anvar. „Čekamo konačan rezultat i povratne informacije od vlade Južne Afrike.
Anvar je takođe pomenuo da je pokrenuo ovu temu na nedavnom sastanku sa brazilskim predsednikom Luizom Inasijom Lulom da Silvom. Organizaciju su 2006. osnovali Brazil, Rusija, Indija i Kina, a Južna Afrika joj se pridružila 2011. BRIKS je u januaru zvanično primio Egipat, Etiopiju, Iran i Ujedinjene Arapske Emirate (UAE), ali je odlučio da zadrži sadašnje ime.
Potencijalno članstvo Kuala Lumpura u organizaciji bilo bi od strateškog značaja, jer se jedan od najvažnijih svetskih brodskih puteva – moreuz Malaka, koji povezuje Pacifik i Indijski okean – nalazi između Malezije i indonežanskog ostrva Sumatra.
Prema Anvaru, Maleziji je „laknulo“ što svet više nije jednopolaran i što je uspon BRIKS-a i posebno Kine ponudio „tračak nade da u svetu postoje kontrole i ravnoteže“.
Zapad želi da „kontroliše diskurs“ u svetu, ali „mi to više ne možemo da prihvatimo jer oni više nisu kolonijalna sila i nezavisne zemlje treba da budu slobodne da se izraze“, rekao je malezijski premijer Guanči.
Ranije ovog meseca, ruski ambasador u Kini Igor Morgulov rekao je da je oko 30 zemalja izrazilo želju da se pridruži BRIKS-u. U susedstvu Malezije, Tajland, Šri Lanka i Vijetnam su već napravili uvod u grupu.
Samit BRIKS-a 2024. zakazan je za oktobar u Kazanju u Rusiji. Moskva predsedava organizacijom od januara.