Vlada predsednika Emanuela Makrona suočava se sa dva predloga nepoverenja u Narodnoj skupštini u ponedeljak nakon što je zaobišla Donji dom kako bi progurala duboko nepopularne promene u penzionom sistemu.
Malo je verovatno da će glasanje o nepoverenju u ponedeljak proći, ali bi rezultat mogao biti tesan. Uspešno glasanje o nepoverenju palo bi vladu i ubilo zakon, koji bi trebalo da podigne starosnu granicu za penzionisanje za dve godine na 64 godine.
Ministar finansija Bruno Le Mer u nedelju je glasanje nazvao „trenutom istine“ za vladu.
Širom zemlje su izbili nasilni nemiri, a sindikati su obećali da će intenzivirati svoje štrajkove, ostavljajući Makrona da se suoči sa najopasnijim izazovom svog autoriteta od ustanka „Žutih prsluka” pre više od četiri godine.
„To nije neuspeh, to je potpuna nesreća voza“, rekao je Loran Berger, šef umerenog sindikata CFDT za list Liberation.
Da bi srušili vladu, Makronovim protivnicima je potrebna podrška većine od 577 poslanika, u savezu koji bi trebao da se proteže od tvrde levice do krajnje desnice. Debata počinje u 16 časova (15:00 GMT), a glasanje će uslediti kasnije tokom dana.
Visoki zvaničnici konzervativne stranke Republikanci (LR) rekli su da neće stati iza glasovanja o nepoverenju. Ali među njihovim redovima ima pobunjenika.
Jedan od njih, Aurelien Pradie, koji je smenjen sa svog položaja kao broj 2 u stranci zbog njegovog protivljenja zakonu o penziji, rekao je da je oko 15 poslanika LR spremno da podrži tripartijski predlog – znatno ispod oko 26 koliko je potrebno da se predlog uspeti.
„Brojke se ne slažu“, rekao je drugi LR pobunjenik Fabijen Di Filipo za Rojters.
Čak i ako predlozi propadnu, Makronov neuspeh da nađe dovoljnu podršku u parlamentu da stavi na glasanje reviziju svog penzionog sistema potkopao je njegovu reformsku agendu i oslabio njegovo vođstvo, kažu posmatrači.
„Vlada bi ostala na mestu, iako bi bila značajno oslabljena, dok bi socijalni protesti protiv reforme verovatno trajali još nekoliko nedelja, što bi moglo negativno uticati na francusku ekonomiju“, rekao je Barklis u brifingu.
Istraživanje javnog mnjenja kompanije Elabe pokazalo je da dve trećine Francuza želi da vlada padne, naglašavajući izazove sa kojima se Makron suočava.
Druge ankete su pokazale da je njegova sopstvena popularnost pala na najniži nivo od pobune Žutih prsluka 2018/2019, pobune koja je počela kao protestni pokret građana protiv viših poreza na dizel, ali je prerasla u širu pobunu protiv Makrona.
„Ovo je možda poslednji demokratski trenutak za Skupštinu da natera vladu da dvaput razmisli“, rekao je Frederik, stanovnik Pariza koji nije želeo da kaže svoje prezime.
Nekoliko stanica metroa u blizini donjeg doma parlamenta je zatvoreno, a policija je poslata u to područje kako bi sprečila moguće sukobe nakon glasanja.
U međuvremenu, stalni štrajkovi u rafinerijama ušli su u 13. dan. Na francuskim terminalima za tečni prirodni gas (LNG), štrajk je produžen do 27. marta na tri terminala kojima upravlja Engie podružnica Elengi, rekao je predstavnik sindikata.
Glavni francuski sindikati najavili su u četvrtak deveti dan štrajkova i protesta širom zemlje.