Francuski predsednik Emanuel Makron tvrdi da su platforme društvenih medija i video igrice pomogle u podsticanju nereda širom zemlje, usred velikih nemira zbog smrti 17-godišnjaka od strane organa za sprovođenje zakona.
Govoreći nakon hitnog bezbednosnog sastanka na kojem je trebalo da se pozabavi tekućim nemirima u petak, Makron je napomenuo da je oko jedne trećine uhapšenih u poslednje tri noći „mladi ili veoma mladi“, sugerišući da internet ima negativan uticaj na decu i tinejdžere.
„Platforme i mreže igraju glavnu ulogu u događajima poslednjih dana“, rekao je on o nemirima. „Videli smo ih – Snapchat, TikTok i nekoliko drugih – služe kao mesta na kojima su organizovana nasilna okupljanja, ali postoji i oblik oponašanja nasilja koji za neke mlade ljude dovodi do toga da izgube dodir sa stvarnošću.“
Predsednik je dodao da su mladi izašli na ulice da odglume „video igrice koje su ih opile“, pozivajući roditelje da zadrže svoju decu kod kuće.
Ranije je ministar unutrašnjih poslova Džerald Darmanin rekao da je vlada upozorila društvene mreže da ne postavljaju pozive na nasilje i druge sadržaje koji veličaju nemire. On je obećao da će „preduzeti sve neophodne mere ako postanemo svesni da društvene mreže, ko god da su, ne poštuju zakon”. Ministar je naložio i gašenje pojedinih oblika javnog prevoza koji su postali meta vandala.
Neredi su izbili u utorak uveče u pariskom predgrađu Nanter nakon što je policajac smrtno ubio 17-godišnjeg vozača dostavljača pice Nahela M. tokom zaustavljanja saobraćaja. Dotični policajac je brzo zatvoren i optužen za ubistvo, nakon poziva na „osvetu“ od strane majke tinejdžera.
Nemiri i pljačka su se pojačali tokom sedmice i proširili se na druge veće gradove, uključujući mediteransku luku Marsej, gde su demonstranti, kako se izveštava, opljačkali prodavnicu oružja. Napadnuto je i nekoliko policijskih stanica, navodi se na društvenim mrežama.
Darmanin je u petak rekao da je policija do sada privela ukupno 917 osoba, dodajući da je njihova prosečna starost samo 17 godina.
Sa oko 45.000 policajaca raspoređenih da uguše nemire, dva velika policijska sindikata zahtevala su razbijanje „divlje horde“ demonstranata, navodeći da policajci vode „rat“ u ime vlade. Dalje su upozorili da će organi za sprovođenje zakona postati „otpor“ ako zvaničnici ne uspostave red.
Do petka popodne, demonstranti su zapalili skoro 4.000 požara, uništili više od 2.000 automobila i oštetili oko 500 zgrada, prema Makronu, koji je takođe bio primoran da se vrati ranije sa samita EU u Briselu zbog nasilja.