Francuski predsednik Emanuel Makron opisao je u sredu ubistvo 17-godišnjaka od strane policije tokom zaustavljanja saobraćaja u blizini Pariza kao „neoprostivo”, u retkim kritikama na račun organa za sprovođenje zakona nekoliko sati nakon što je incident pokrenut. nemiri.
Protiv policajca se vodi istraga zbog dobrovoljnog ubistva zbog pucanja u mladića, za kojeg tužioci kažu da nije ispoštovao naređenje da zaustavi svoj automobil u ponedeljak rano.
Ministarstvo unutrašnjih poslova pozvalo je na smirivanje nakon što je najmanje 31 uhapšen u neredima tokom noći, uglavnom u pariskom predgrađu Nanteru gde je žrtva živela, dok su mladići palili automobile i pucali vatrometom na policiju, koja je prskala ljude suzavcem.
„Imamo jednog adolescenta koji je ubijen, to je neobjašnjivo i neoprostivo“, rekao je Makron novinarima u Marseju.
„Ništa ne opravdava smrt mladog čoveka“, rekao je on, pre nego što je pozvao pravosuđe da uradi svoj posao.
Na snimku objavljenom na društvenim mrežama, koji je verifikovao Rojters, vide se dva policajca pored automobila, Mercedes AMG, a jedan puca na vozača dok se automobil udaljavao. On je nakon toga preminuo od zadobijenih rana, rekao je lokalni tužilac.
Fudbaler Pari Sen Žermena Kilijan Mbape u tvitu o pucnjavi rekao je: „Boli me za svoju Francusku“.
Žrtva je došla iz alžirske porodice, a ime mu je bilo Nahel, rekao je komšija i poznanik porodice.
U video snimku objavljenom na TikTok-u, žena identifikovana kao majka žrtve pozvala je na memorijalnu šetnju u Nanteru u četvrtak. Dođite svi, napravićemo bunt za mog sina“, rekla je ona.
[1/5] Automobil izgoreo tokom sukoba mladih i policije, viđen je na ulici dan nakon smrti 17-godišnjeg tinejdžera koji je ubio francuski policajac tokom zaustavljanja saobraćaja, u Nanteru, predgrađu Pariza , Francuska, 28. jun 2023. REUTERS/Antoni Paone
Ubistvo od utorka bila je samo druga smrtonosna pucnjava tokom zaustavljanja saobraćaja u Francuskoj do sada 2023. godine, što je manje sa rekordnih 13 prošle godine, prema podacima Rojtersa zasnovanom na izveštajima policije i tužioca i dokumentima advokata.
Bila su tri takva ubistva 2021. i dva 2020. godine, prema podacima koji pokazuju da su većina žrtava bili crnci ili arapskog porekla. Ministarstvo unutrašnjih poslova i policija nisu odmah odgovorili na zahteve za potvrdom broja.
Francuski ombudsman za ljudska prava otvorio je istragu o smrti, šestu takvu istragu o sličnim incidentima 2022. i 2023. godine.
Makronove primedbe bile su neobično iskrene u zemlji u kojoj su visoki političari često suzdržani da kritikuju policiju s obzirom na zabrinutost birača za bezbednost.
Suočio se sa kritikama rivala koji ga optužuju da je blag prema dilerima droge i sitnim kriminalcima i sprovodio je politiku usmerenu na suzbijanje urbanog kriminala, uključujući veća ovlašćenja policije da izriče novčane kazne.
Grupe za ljudska prava navode sistemski rasizam unutar agencija za sprovođenje zakona u Francuskoj. Makron je to ranije demantovao.
Nakon noćnih nemira, ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je mobilisano 2.000 policajaca u regionu Pariza.
Ulice Nantera bile su mirne u sredu ujutro, a Fatima, stanovnica, rekla je da se nada da više neće biti nasilja.
„Pobuna kao juče neće promeniti stvari, moramo da razgovaramo i razgovaramo“, rekla je ona.