Predsednik Emanuel Makron pokušao je da odbrani svoj nepopularan penzioni plan u subotu u pokušaju da pokaže da čuje zabrinutost farmera i drugih običnih građana na najvećem francuskom sajmu farmi.
Promene u penziji koje su imale za cilj povećanje minimalne starosne granice za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine, uz druge mere, bile su među stalnim temama tokom posete Poljoprivrednom sajmu u Parizu, gde je Makron trebalo da provede ceo dan.
„Došao sam ovde da podržim naše poljoprivrednike koji vredno rade, koji imaju male penzije koje smo značajno unapredili“, rekao je Makron.
Nekoliko aktivista je kratko uzviknulo „ne penzionom planu“ nakon što je on upravo otvorio događaj rano u subotu, mašući kartonskim posterima na kojima je pisalo „64 godine, mrtvo je“ i „metro, posao, grobnica“.
Makron je obećao da će nastaviti sa reformom uprkos nizu štrajkova i protesta u zemlji.
„Ta reforma je važna jer će nam omogućiti da uštedimo“ državne penzije koje primaju svi radnici, „francusko blago“, insistirao je Makron. Predviđeno je da će sistem pasti u deficit u narednoj deceniji.
„Ne možemo da smanjimo kupovnu moć radnika, ne možemo da smanjimo penzije našim penzionerima, stoga postoji samo jedno rešenje: raditi više“, rekao je Makron.
Kristijan Asna, stočar u jugozapadnoj Francuskoj, pozvao je Makrona da ispuni svoje obećanje da će povećati minimalne penzije farmera u okviru promena, o kojima se sada raspravlja u parlamentu.
Makron je „obećao da će ukinuti specijalnu penzijsku šemu za poljoprivredu“ kako bi farmeri mogli da imaju koristi od velikodušnijeg plana za mejnstrim radnika, objasnila je Asna. „Sada farmeri idu u penziju sa manje od 700 evra (740 dolara) mesečno, a on nam je obećao minimalno 1.200 evra (1.268 dolara) mesečno“, dodao je on.
Ženi koja je kritikovala vladin penzijski plan kao suprotan društvenom napretku, Makron je odgovorio: „Društveni napredak ne dozvoljava poljoprivrednicima da se penzionišu bez (skoro) nikakve penzije.
Kasnije u subotu, čovek se mogao čuti kako viče „hoćemo porez na bogatstvo da plaćamo penzije“ umesto da se poveća starosna granica za odlazak u penziju. Činilo se da Makron ignoriše poziv.
Makron se satima sastajao sa proizvođačima govedine, svinjetine, mleka, vinarima i drugima u nastojanju da pokaže da obraća pažnju na njihove svakodnevne brige. Suočio se sa nekoliko žustrih diskusija i tačnih zviždanja – ali je uglavnom dočekan sa poštovanjem, ponekad aplauzom i zahvalnošću.
Pariski poljoprivredni sajam, jedan od najvećih svetskih sajmova farmi, popularan je događaj koji svake godine privlači publiku.
Pored drugih zabrinutosti, nekoliko farmera je izrazilo strah da bi potencijalni evropski trgovinski sporazum sa južnoameričkim blokom Merkosur doneo nelojalnu konkurenciju njihovim sopstvenim proizvodima.
Makron je insistirao da će nastaviti da se protivi takvom dogovoru sve dok južnoamerički proizvođači ne poštuju iste standarde životne sredine i zdravstvene standarde kao Evropljani.
Makron je takođe obećao plan da bude bolje pripremljen za sušu i da se voda koristi oprezno, jer se neki regioni Francuske već suočavaju sa ograničenjima nakon nekoliko nedelja bez značajnih padavina. Prošlog leta Francuska je pretrpela najtežu sušu ikada zabeleženu.
Odgovarajući jednom aktivisti koji ga je iznenada upitao šta radi po pitanju klime, Makron je odgovorio: „Pokušavam da idem napred, da pravim korisne stvari.